Absolwent szkoły ogrodniczej

Zajęcia w szkole ogrodniczej są bardzo ciekawe, możemy wiele nauczyć się o przyrodzie oraz o funkcjonowaniu rośliny w życiu i w zdrowiu człowieka. Ogrodnictwo dzieli się na kilka gałęzi, które są ze sobą połączone, na pewno zalicza się tutaj Warzywnictwo, Sadownictwo, Rośliny ozdobne, Szkółkarstwo oraz Zielarstwo. Każdy znajdzie coś dla siebie, wybierze dziedziny, które go interesują i będzie je mógł zgłębiać na bardzo profesjonalnym poziomie. Kończąc wyższą szkołę ogrodniczą zyskujemy tytuł magistra inżyniera. Znaczy to, że skończyliśmy studia, które wymagały od nas praktycznego podejścia do tematu. Absolwent więc zna się na ogrodnictwie, może prowadzić własną działalność oraz pracować w firmach, które zajmują się doradztwem rolniczym, produkcją lub projektowaniem terenów zieleni. Taka praca otwiera wiele możliwości, zdobywamy nowe doświadczenie i możemy być zaangażowani w innowacyjne projekty. Student podczas zajęć z Warzywnictwa uczy się nawet jak odróżniać kiełki poszczególnych roślin oraz jak sprawdzać żywotność i witalność nasion. Są to bardzo ważne aspekty, które należy poznać, aby rozpocząć pracę w państwowych instytucjach nasiennych.

Na zajęciach z roślin ozdobnych studenci poznają wszystkie popularnie rośliny kwitnące a także te, które ozdobne są z liści lub nawet z samych łodyg. Takie zajęcia związane są z rozpoznawaniem roślin w plenerze oraz tworzeniem zielników ze znanych gatunków. Są bardzo pomoce, ponieważ absolwent ogrodnictwa wie po nich, jak uprawiać dane rośliny i w jakich warunkach powinny one wzrastać. Rozwój roślin uzależniony jest bowiem od wielu czynników, na niektóre z nich nie mamy wpływu, a inne możemy nauczyć się poprawiać. Nie mamy wpływu na klimat oraz na ilość dni słonecznych w ciągu roku. Nie sadzimy więc kaktusów oraz storczyków w naszych ogrodach, możemy być powiem pewni, że nam się nie przyjmą, zniszczymy rośliny i stracimy tylko pieniądze. Na inne czynniki mamy za to wpływ. Do takich czynników należy wilgotność oraz odczyn gleby, możemy nawozić nasze uprawy oraz podlewać je, kiedy wiemy, że ilość opadów atmosferycznych jest niewielka. Studenci uczą się też podstawowych czynności, takich jak siew oraz sadzenie. Doskonale wiedzą kiedy sadzimy mieczyki, a kiedy wkopujemy do ziemi cebulki tulipanów i krokusów.

Niektórzy ludzie decydują się na studiowanie agroekologii, ta dziedzina wiąże ze sobą naukę o roślinach, ich wymaganiach oraz wymaga od studenta poznania największych zagrożeń w uprawie roślin. Zagrożeniami takimi są szkodniki oraz choroby. Student uczy się rozpoznawać poszczególne gatunki chorobotwórcze, zna się na tym jak odróżnić chorobę wirusową od choroby bakteryjnej czy grzybowej. Wie jak wyglądają szkodniki oraz w jaki sposób je zwalczać. Uczeń potrafi przeprowadzić zabieg chemiczny z użyciem pestycydu lub insektycydu, zna terminy i zasady prowadzania ochrony chemicznej. W przypadku niektórych zajęć studenci poznają metody biologiczne ochrony roślin oraz upraw, dowiadują się jak bez chemii chronić konsumenta oraz rośliny użytkowe przed niebezpiecznymi chorobami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here