Dobry materac - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Sypialnia jest miejscem, w którym wypoczywamy i regenerujemy się po ciężkim dniu. Łóżko musi być więc wygodne i zapewnić nam komfortowy sen. Z tego powodu kluczowy jest wybór odpowiedniego materaca, który musi być jednocześnie wygodny i zapewnić kręgosłupowi odpowiednie oparcie.
W ofercie sklepów znajdziemy materace wykonane z różnych materiałów i o różnym stopniu twardości. Jaki materac kupić? Oczywiście materac musi być rozmiarem dopasowany do naszego łóżka. Drugim czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę, jest jego twardość. Zależy ona nie tylko od upodobań, ale też względów zdrowotnych. Materac twardy (oznaczony zwykle jako H3) najlepiej sprawdzi się dla osób cięższych, nie cierpiących na dolegliwości ze strony układu kostnego. Strefa ugięcia kręgosłupa dla osób o niższej masie ciała może być zbyt mała. Materac standardowy, o średniej twardości (H2) jest zwykle najlepszym rozwiązaniem, umożliwiającym ustawienie kręgosłupa w czasie snu w linii prostej. Materac zbyt miękki może sprawiać, że kręgosłup zapada się, przeznaczony jest dla osób o niskiej masie ciała.
Jeśli masz wątpliwości, jaki materac kupić, możesz zdecydować się na materac dwustronny, mający po obu stronach inną twardość. Jeśli z materaca korzystają dwie osoby, które znacznie różnią się wagą, można zdecydować się na materac o dwóch twardościach np. strona lewa o twardości H2, a prawa H3.
Kolejnym czynniem jest materiał, z którego wykonano materac. Mamy do wyboru m.in. piankę, kokos, trawę morską, lateks lub kombinacje tych materiałów. Dostępne są także materace sprężynowe. Materace wykonane na podstawie sprężyn kieszeniowych, nie połączonych ze sobą drutem, ale woreczkiem z tkaniny, dają wiele elastycznych punktów podparcia kręgosłupa, dzięki czemu bardzo dobrze dostosowują się do kształtu ciała. Warto sprawdzić ilość sprężyn w materacu – im ich więcej, tym więcej punktów podparcia. Materac ten jest bardzo cichy, ponieważ każda sprężyna pracuje osobno.
Materac lateksowy jest wykonany z pianki z lateksu syntetycznego i naturalnego mleczka z drzewa kauczukowego. Jest on bardzo elastyczny i trwały, dobrze dopasowując się do kształtu ciała. System otworów wewnątrz materaca zapewnia higienę i wentylację. Polecane są one dla alergików, ze względu na właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Materace piankowe mogą być wykonane z pianki poliuretanowej, lub też z bardziej nowoczesnych materiałów wysokoelastycznych lub termoelastycznych, które zwiększają elastyczność wraz ze wzrostem temperatury. Dopasowują się w ten sposób do kształtu ciała, a po odkształceniu powoli wracają do swego pierwotnego położenia.
Podczas zakupu materaca nie warto się spieszyć, jego prawidłowy dobór to inwestycja w nasze zdrowie. W większości sklepów możemy położyć się na materacu, aby sprawdzić, czy odpowiada nam jego twardość. Nie bez znaczenia jest też cena, która może być bardzo zróżnicowania. Im wyższa cena, tym lepsze surowce, jakość oraz trwałość materaca. Jeśli więc ma nam służyć przez długi czas, warto zainwestować w nieco droższy model.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here