Jaki kierunek studiów wybrać?

Uczniowie ostatnich klas szkół średnich za kilka miesięcy sprawdzą swoją wiedzę i umiejętności na egzaminie maturalnym. Po maturze będą musieli podjąć bardzo ważną życiową decyzję – jaki kierunek studiów wybrać?
Mówi się, że to decyzja życiowa, bo faktycznie większość ludzi, którzy studia podjęli kończy jeden kierunek i pracuje przez całe życie w jednym zawodzie. Wybór kierunku studiów jest więc postrzegany jako wybór ścieżki rozwoju zawodowego. Jak więc maturzyści mają sobie z tym wyborem poradzić?
Wybór studiów i zawodu to przede wszystkim temat dla doradców zawodowych zatrudnionych w szkole. Zadaniem doradców jest sprawdzanie preferencji zawodowych oraz predyspozycji, talentów, uzdolnień. Doradca zawodowy dysponuje odpowiednimi narzędziami badawczymi, dzięki którym może sprawdzić „dopasowanie” zawodu do ucznia. Oczywiście sugestie czy opnie doradców nie są w żadnym razie wiążące a wybór kierunku studiów jest niezależną decyzją maturzysty, ale warto wziąć je pod uwagę.
Niektórzy młodzi ludzie nie potrzebują żadnych rad, bowiem od dawna wiedzą jaki kierunek studiów wybrać. Jeśli ktoś marzy od dawna o tym, żeby zostać lekarzem, to dużego wyboru nie ma – każdy przyszły lekarz najpierw musi ukończyć uniwersytet medyczny. Marzący o karierze sędziego czy prokuratora musi ukończyć wydział prawa na uniwersytecie – tu też nie ma opcji różnych typów uczelni i wydziałów.
Wielu maturzystów wybiera przyszły zawód a więc i studia zgodnie z tradycjami rodzinnymi. Właśnie lekarz i prawnicy są tego doskonałym przykładem, Ale również dzieci aktorów i nauczycieli chętnie naśladują swoich rodziców. Wybór uczelni nie jest wówczas skomplikowaną sprawą.
Jeśli jednak ktoś chce zostać na przykład informatykiem czy specjalistą w zakresie logistyki, to ma już znacznie więcej możliwości wyboru zarówno typów uczelni, kierunków studiów a także specjalności.
Wiele osób rozpoczynających naukę na poziomie szkoły wyższej nie potrafi jednoznacznie sprecyzować jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Bywa, że podczas studiów a szczególnie po pierwszych praktykach zawodowych zmieniają zdanie co do słuszności wyboru kierunku studiów. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli to początek studiów – pierwszy czy drugi semestr to jest czas na rezygnację i zmianę kierunku. Dla osób kończących licencjat czy studia inżynierskie można polecić studia drugiego stopnia na innej specjalności, kierunku a nawet w uczelni innego typu.
Jeśli ktoś ukończy pięcioletnie studia magisterskie i nie widzi siebie w roli, do której owe studia go przygotowały, to warto podjąć nowe wyzwanie i zapisać się na studia podyplomowe.
Studia podyplomowe nie zmieniają stopnia wykształcenia, ale dają nowe kwalifikacje, nowy zawód. Są ratunkiem dla tych wszystkich, którzy się pomylili kiedyś przy wyborze kierunku studiów, zmienili swoje zainteresowania oraz dla tych, którzy nie mogą znaleźć pracy w swoim zawodzie. Studia podyplomowe dla tej ostatniej grupy są nawet refundowane przez urzędy pracy. Nowe kwalifikacje zdobyte na studiach podyplomowych są szansą na zatrudnienie w atrakcyjnym, poszukiwanym zawodzie na dobrze płatnym stanowisku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here