Kiedy sadzić czosnek?

Czosnek – pospolita i bardzo znana roślina o szerokim zastosowaniu. Pierwsze skojarzenie to kuchnia. Czosnek jest warzywem i przyprawą – używa się go niemal we wszystkich kuchniach świata.
Ojczyzną tej popularnej rośliny jest Azja. Cebule porastające niegdyś żyzne ziemie środkowej części tego kontynentu w starożytności stały się popularne w Europie, północnej części Afryki a w następnych wiekach zawojowały kolejne kontynenty.
Czosnek w swoim składzie ma wiele witamin, minerałów oraz związków, które działają korzystnie na zdrowie człowieka. Spośród witamin najcenniejszą jest witamina C – 100 gram czosnku może mieć nawet 31 mg. Oprócz witaminy C są również A, B1, B6, PP oraz minerały: sód, potas, wapń, fosfor, żelazo, potas. W stu gramach czosnku jest około 6 mg białka i nieco tłuszczów. Dla osób dbających o linię ważna informacja – sto gramów czosnku ma aż 144 kilokalorie. Jednak mało kto zjada na raz taką ilość tego warzywa – jeden czy dwa ząbki dodawane do potraw nie mają większego wpływu na podniesienie zawartości energii w posiłku.
W czosnku znajduje się wiele cennych związków chemicznych, które działają podobnie do antybiotyków. Stąd jedzenie czosnku w postaci naturalnej lub stosowanie preparatów farmaceutycznych lub suplementów wyprodukowanych na bazie czosnku uznawane jest za bardzo korzystne dla ogólnej kondycji zdrowotnej organizmu. Czosnek wzmacnia system immunologiczny – działa przeciwbakteryjnie. Podawany przy przeziębieniach pomaga szybciej dojść do zdrowia.
Jednak jedzenie czosnku powinno być kontrolowane, gdyż nadmiar może spowodować zaburzenia w pracy wątroby, żołądka, nerek. Nie maja powodów do obaw ci wszyscy, którzy zachowują umiar – dla nich czosnek na pewno działać będzie jak lekarstwo i nie będzie żadnym zagrożeniem.
W naszym klimacie czosnek może być uprawiany niemal na każdym rodzaju gleby. Osoby hodujące czosnek w swoich ogrodach czasem toczą spór o to kiedy sadzić czosnek. Czy traktować go jak roślinę jednoroczną i wiosną wysadzać fragmenty cebuli zwane ząbkami, czy jest on rośliną dwuletnią wymagającą jesiennego sadzenia cebule powietrznych lub ząbków. Zwolennicy obu metod mają szansę na wyhodowanie pięknych okazów i uzyskanie wysokich plonów. Czosnek posadzony późną jesienią pod pokrywą śnieżną bezpiecznie spędzi zimę i już wczesną wiosną wystrzelą na grządce zielone pędy czosnkowych liści. Proces wegetacji będzie szybki a zbiór znacznie wcześniejszy niż w przypadku wysadzenia wiosennego. Ale jest poważne zagrożenie – bezśnieżne i bardzo mroźne zimy niszczą rośliny, więc niekiedy wiosną nie wschodzi ani jeden wysadzony jesienią ząbek. Sadzenie wiosenne jest więc znacznie bezpieczniejsze. Nawet jak wiosną w kwietniu czy maju są przymrozki, nie mają one większego znaczenia dla uprawy. Czosnek świetnie radzi sobie z niewielkimi ujemnymi temperaturami.
Rośliny wysadzone jesienią można zbierać już w lipcu, a te z wiosennej rozsady dopiero pod koniec lata w sierpniu lub wrześniu.
Ogrodnicy czy działkowicze do rozmnażania powinni używać gatunków wyhodowanych w naszej części Europy. Tani czosnek pochodzący z Chin nie jest przystosowany do naszych warunków klimatycznych i tym samym nie daje wysokich plonów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here