kiedy szczepić na rotawirusy

Rotawirusy to często występujące drobnoustroje, z jakimi kontakt może mieć właściwie każde dziecko do ukończenia 5. roku życia. Powodują one symptomy w formie tzw. biegunki rotawirusowej lub silnych wymiotów, jakie mogą doprowadzać do katastrofalnego w efektach odwodnienia u dziecka. Efektywną metodą obrony jest tutaj szczepionka na rotawirusy.

Dlaczego szczepienie na rotawirusy jest istotne?
Rotawirusy to typ wirusów powodujących biegunkę rotawirusową. U osoby dorosłej taka biegunka nie musi być ciężką sprawą. Jednakże u dziecka ma ona nierzadko ostry przebieg oraz niezwykle łatwo doprowadzić w okresie owej choroby do odwodnienia. A to już u niemowląt wymaga interwencji lekarza. U dzieci biegunka może mieć ciężki przebieg, i dodatkowo mały waży niezwykle mało, co powoduje, iż bardzo łatwo doprowadzić do odwodnienia, jakie wymaga hospitalizacji. Silna biegunka rotawirusowa to szybko pojawiające się symptomy, wpierw wymioty przez 1-2 dni (dziecko może wymiotować chociażby 4 razy dziennie), później biegunka przez 4-8 dni (dziecko usuwa wodnisty stolec chociażby do 10 razy dziennie). Dziecko może także mieć gorączkę – może być mała czy duża. Przy silnych symptomach najlepiej jest pójść do specjalisty. Przy każdych wymiotach oraz biegunce należy pamiętać, żeby nie dopuścić do odwodnienia, więc poić dziecko małymi ilościami wody – najlepiej z elektrolitami – (blisko 1-2 łyżeczki co parę minut). Można również karmić dziecko piersią. Należy odczekać parę godzin po wystąpieniu wymiotów, często oraz na krótko przystawiać niemowlę do piersi.

Kiedy szczepić na rotawirusy?
Jednoskładnikową szczepionkę na rotawirusy podaje się dwukrotnie, pięcioskładnikową – trzykrotnie. Następne dawki szczepionki na rotawirusy dziecko winno uzyskać w odstępach 4-tygodniowych. Pierwsze szczepienie winno się odbyć nie wcześniej aniżeli w 7. oraz nie później aniżeli do końca 12. tygodnia życia (odpowiednio jest poddać dziecko szczepieniu przed zakończeniem 8 tygodni). Tę dawkę szczepionki na rotawirusy mały winien przyjąć przed zakończeniem 2 lat. Dzieci starszych nie szczepi się.

Szczepionka na rotawirusy – ile działa?
Zakres ochrony utrzymuje się co najmniej przez 3 lata (i prawdopodobnie zdecydowanie dłużej), więc w czasie największego zagrożenia zapadnięcia na ciężką biegunkę rotawirusową. Szczepienie nie chroni tymczasem przed biegunką spowodowaną innymi drobnoustrojami czy bakteriami.

Czy można zapobiec zakażeniu rotawirusami bez szczepienia?
Niezależnie od szczepienia, należy pamiętać o właściwej higienie dłoni, jakie są podstawowym pochodzeniem chorób. Zwłaszcza dotyczy to mycia dłoni po wyjściu z łazienki oraz po zmianach pieluch. Jednakże chociażby znakomite warunki sanitarne nie zapewniają likwidacji źródeł skażeń. Karmienie piersią także przyczynia się do ograniczenia szans na zakażenie rozmaitymi chorobami. Gdy podejrzewa się biegunkę rotawirusową u kogokolwiek w pobliżu, należy dziecko oddzielić od konkretnej osoby. Nie jest to efektywna metoda zapobiegania chorób, ze względu na to, iż wirus jest obecny już na parę dni przed wystąpieniem symptomów utrzymuje się przez jakiś czas po ich ustąpieniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here