Mięso i nabiał

Białko to jeden z najważniejszych składników odżywczych, który jest konieczny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Największą ilość białka znajdziemy w mięsie – około 25 g na każde 100 g oraz w odżywkach białkowych w proszku – do 70-80 g na 100 g. Jakie są inne źródła białka w diecie? Dlaczego warto o nich pamiętać?

Jakie pokarmy są bogate w białko?

Większość rodzajów mięsa (od wołowiny i wieprzowiny po kurczak) zawiera około 25-30 g białka na każde 100 g. Należy pamiętać, że wartości odżywcze białka nie są tracone podczas obróbki termicznej – gotowania, pieczenia i smażenia. Należy pamiętać, że przetworzone mięso często zawiera dodatkowe składniki zwiększające masę (na przykład kotlety schabowe obejmują tłuste mięso i bułkę tartą) – co zmniejsza końcową ilość białka. Kiełbasy i przetwory mięsne (np. parówki) zwykle zawierają nie więcej niż 15 g białka na 100 g. Obok mięsa na liście produktów najbogatszych w białko znajdują się produkty mleczne (do ok. 25-30 g na 100 g), następnie orzechy (ok. 20 g na 100 g), nasiona i różne zboża. Najbardziej wysokobiałkowym zbożem jest kasza gryczana – zawiera od 10 do 12 g białka na 100 g (przed gotowaniem). Przy obliczaniu ostatecznej zawartości białka w diecie trzeba wziąć pod uwagę procent wchłaniania białka. Białka zwierzęce przyswajane są w 85-99%, podczas gdy białka roślinne w około 50-60%.

Nabiał i jaja – źródła białka

Białko jest niezbędnym składnikiem metabolizmu człowieka, bez którego organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Około 30% dziennej kaloryczności spożywanego pożywienia powinno stanowić białko – czyli 1-2 g białka na kg masy ciała. Białka są zbudowane z różnych aminokwasów. Jest ich 22, z których 8 jest niezbędnych dla organizmu i można je dostarczyć tylko z pożywienia. Białka znajdują się w różnych ilościach we wszystkich produktach spożywczych – tylko woda i niektóre źródła tłuszczy ich nie zawierają. Nawet jagody, owoce i warzywa zawierają śladowe ilości białka. Jednak, jak wspomnieliśmy powyżej, przy dostarczaniu białka ważne jest, aby wziąć pod uwagę procent wchłaniania białka. Główną alternatywą dla mięsa i ryb, jako żywność wysokobiałkowa są produkty mleczne (nabiał) i jaja. Na przykład chudy ser twarogowy zawiera ok. 15-20 g białka na 100 g – to liczba porównywalna z zawartością białka w mięsie. Aby mieć pewność, że organizm zawsze otrzymuje potrzebną ilość białka, możemy zdecydować się na takie rozwiązanie, jak dieta pudełkowa Piekary Śląskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here