Raczkowanie dzieci

Kiedy dziecko raczkuje jest to pierwszy krok do jego samodzielności.
Raczkowanie jest zarazem wstępem do stawiania pierwszych kroków dziecka. Etap raczkowania zaczyna się najczęściej miedzy ósmym a dwunastym rokiem życia.
Rozwój raczkowania:
– 4 miesiąc życia – „pływa”
– 5 miesiąc życia – przekręca się z brzucha na plecy
– 6 miesiąc życia – opiera się na ramionach
– 7 miesiąc życia – obraca się z pleców na brzuch
– 8 miesiąc życia – obraca się wokół własnej osi
– 9 miesiąc życia – pełza jak „foka”
– 10 miesiąc życia – kołysze się oparte na kolanach i rączkach
– 11 miesiąc życia – raczkuje na czworakach
– 12 miesiąc życia – raczkowanie służy do zabawy
Na początku malec potrafi tylko kręcić się wokół własnej osi, jednak nie umie się jeszcze przesunąć. Następnym krokiem jest pełzanie do tyłu, kiedy maluch zakończy ten etap zaczyna się dopiero przesuwać do przodu.
Wygląda to tak dlatego, że dziecka rączki na tym etapie rozwoju są bardziej sprawniejsze niż jego nóżki. Dlatego malec odpycha się nimi od podłoża. W tym czasie dziecko również zaczyna siadać, jest to zarazem sygnał dla nas, że maluch będzie potrafił już utrzymać się na czworakach.
Dziecko w pierwszej kolejności uczy się stawania na czworakach, następnie dopiero, kiedy opanuje sztukę utrzymania równowagi, pójdzie przed siebie. Istotną sprawą jest, aby maluch trzymał główkę lekko uniesioną, ważna jest także koordynacja jego ruchów. Na samym końcu tej przygody malec odkryje dopiero, jak ma samodzielnie usiąść z takiej pozycji.
Dziecko zacznie naukę raczkowania tylko wtedy, kiedy samo będzie na to gotowe. W żadnym wypadku nie można przyspieszać tego zjawiska.
Możemy jedynie wspomóc ogólnemu rozwojowi poprzez :
kładzenie malca na brzuszku – pozwoli to na ćwiczenie przez niego mięśni szyi i panowanie nauki utrzymywania główki w górze
turlanie się – również pobudza rozwój malca, zwłaszcza wtedy, kiedy jest w stanie zmienić pozycję swojego ciała
pełzanie – przygotowuje do raczkowania, na tym etapie można układać małemu zabawki poza jego zasięgiem, aby miał motywację do energicznego ruszenia do przodu.
W momencie, gdy dziecko unosi już tułów, również można zachęcić go do przeraczkowania, kładąc w niewielkiej przed nim odległości zabawki, ciekawski maluch zazwyczaj rusza do przodu, aby dostać przedmiot w swoje rączki.
Raczkowanie jest bardzo ważne dla rozwoju malucha, ponieważ wzmacnia kręgosłup oraz mięśnie całego ciała. Raczkujące dzieci uczą się również orientacji w terenie oraz oceniania odległości.
Dzieci raczkują zazwyczaj przez około trzy miesiące.
Kiedy ten etap zacznie im się nudzić, przychodzi pora na poznawanie świata w pozycji pionowej. Dziecko zacznie wspinać się przy meblach, dlatego bardzo trzeba zwracać na malca uwagę, żeby nie zrobił sobie krzywdy upadając.
Niektóre malce pomijają okres raczkowania co może powodować w późniejszym wieku nieprawidłowo ustawione stopy czy krzywe nóżki.
Każde dziecko wcześniej czy później nauczy się przemieszczać w sposób dla niego odpowiedni. Jeżeli jednak malec po ukończeniu pierwszych urodzin nie będzie wykazywał chęci do samodzielnego „chodzenia”, warto skonsultować się wtedy z lekarzem specjalistą.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMenopauza
Następny artykułObjawy menopauzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here