ratownik wodny

Żeby podjąć z pracy jako ratownik medyczny musisz uprzednio ukończyć specjalistyczne kursy organizowane przez WOPR. Zazwyczaj kończą się one egzaminem, który daje nam uprawnienia do wykonywania pracy w takim zawodzie. W takich kursach uczestniczyć możemy w każdym większym mieście. Organizatorami nie zawsze jest WOPR, ale również samorządy i stowarzyszenia pływackie. Przed uczestniczeniem w takim kursie musisz pamiętać o kilku czynnikach na początek. Jak wygląda kurs i egzamin na ratownika medycznego? Odpowiadamy!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-ratownikiem-wodnym-pierwsze-kroki-jako-ratownik-wodny/

Kurs na ratownika wodnego

Przed rozpoczęciem pracy jako ratownik medyczny należy przejść wcześniej wspomniany kurs na ratownika wodnego. Trwa on zazwyczaj 64 godziny. Prowadzony jest pod okiem wykwalifikowanych pracowników WOPR. Na celu ma pokazanie przyszłym ratownikom nowych technik, które służą nie tylko do efektywnego utrzymywania się na wodzie, ale również przeprowadzaniu czynności ratunkowych. Podczas takiego kursu czeka na spory wysiłek fizyczny oraz treningi, które nie wliczają się do godzin kursu. Musimy więc wykazywać się sporym zaangażowaniem i chęciami.

Egzamin zawodowy – ratownik wodny

Zaliczenie szkolenia jest już prostą drogą do odbycia egzaminu zawodowego. Podzielony jest on na część teoretyczną, która składa się z testu liczącego 30 pytań jednokrotnego wyboru, a także części praktycznej, która składa się z 7 zadań, które należy wykonać w określonym w limicie czasowym i w określony sposób. Do takich zadań należą:

  • Przepłynięcie 400 m maksymalnie 8 minut dowolnym sposobem, 
  • przepłynięcie dystansu 25 m pod wodą i jednocześnie wydobycia dwóch tonących przedmiotów,
  • przepłynięcia w ciągu 15 sekund dystans 150 m w pozycji ratowniczej, 
  • przepłynięcie w ciągu 2 minut 40 sekund łódką lub kajakiem dystansu 75 m zarówno jednym jak i obiema wiosłami, 
  • wykonanie symulowanej akcji ratowniczej polegającej na wyłowieniu tonącego manekina w odległości 20 m od brzegu, 
  • holowanie na trzy sposoby na dystansie 150 m, 
  • wyciągnięcie manekina na łódź bądź brzeg sięgający 30 m nad poziomem wody, ułożenie go w prawidłowej pozycji i udzielenie mu pierwszej pomocy

Zobacz też: http://www.wpudrze.pl/kontroler-jakosci-jak-wyglada-praca-na-takim-stanowisku/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here