Czego nie lubi trzustka?

Wiele różnych typowo zdrowotnych problemów może być wynikiem stosowania nieodpowiedniej diety. Bezwartościowe pokarmy jedynie przenikają przez organizm i czasem tylko satysfakcjonują psychikę, ale w żadnym stopniu nie odżywiają narządów i komórek, od których pracy zależy przecież ludzkie zdrowie. Ktoś, kto ma problemy ze swoją trzustką, musi szczególnie uważać na to, co na co dzień spożywa. Powinien dowiedzieć się, czego nie lubi trzustka, aby tych niedobrych dla niej pokarmów kategorycznie unikać.

Trzustka jest jednym z najbardziej pracowitych organów. Musi na okrągło wykonywać różne zadania, nie mogąc sobie pozwolić nawet na krótką chwilę odpoczynku. Z tego względu jej „gospodarz” powinien koniecznie się o nią zatroszczyć i dostarczyć jej takich składników odżywczych, które mogłyby jej w tej pracy pomóc. W diecie dobrej dla trzustki dobrze sprawdzają się ciepłe posiłki. Powinny one przeważać nad daniami zimnymi i to od nich należałoby rozpoczynać każdy kolejny dzień – jedząc po prostu śniadania na ciepło, zamiast raczyć się zwykłymi kanapkami czy kupionymi w biegu pączkami z cukierni. W jadłospisie dbającym o trzustkę należy również uwzględnić różnorodne nasiona (np. pestki słonecznika lub dyni), warzywa (czyli zdecydowanie najlepsze źródło witamin i minerałów) oraz chude mięsa – drób, cielęcinę i niektóre części wołowiny. Zalecane jest również jedzenie nabiału. Jeżeli tylko osoba zmagająca się z chorobami trzustki nie ma uczulenia na laktozę, powinna jak najczęściej sięgać po różnego rodzaju przetwory mleczne – nie tylko samo mleko, ale też kefiry oraz twarogi.

A czego nie lubi trzustka? Jakie produkty mogą niekorzystnie wpłynąć na jej pracę? Z całą pewnością niedobre okażą się dla niej słodycze, których ludzie jedzą w dzisiejszych czasach zdecydowanie zbyt dużo. Nie traktują ich nawet jak przekąski czy desery. Zastępują nimi całe posiłki, tłumacząc się tym, że nie mają czasu na samodzielne gotowanie i przyrządzanie dań. A jednak producenci żywności wychodzą na przeciw szybkiemu trybowi życia. Coraz częściej tworzą świetne i w stu procentach zdrowe gotowe dania, którym nie brakuje witamin, minerałów i zróżnicowanych makroskładników. Ten, kto sięga po słodycze, robi to wyłącznie ze względu na ich smak. Przyzwyczaja się do spożywania dużych dawek cukru, przez co z czasem coraz trudniej jest mu z niego zrezygnować. Koniec końców jego dieta zaczyna wręcz bazować na tych słodkich przetworzonych potrawach, a brakuje w niej miejsca na normalne posiłki. Trzustka zdecydowanie tego nie lubi.

W przypadku chorób trzustki nie zaleca się również przechodzenia na diety odchudzające. Zbyt katorżnicze i niskokaloryczne jadłospisy mogłyby ją bowiem jeszcze bardziej osłabić i spowolnić jej pracę. Oczywiście ze zbędnymi kilogramami należy zawalczyć, jeśli człowiek naprawdę ma ich zbyt wiele, ale trzeba to robić na spokojnie i w sposób rozsądny, zamiast przechodzić na głodówki czy diety o łącznej zawartości tysiąca kalorii. Warto też pomyśleć o skorzystaniu z pomocy dietetyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here