Problemy z zasypianiem to zjawisko powszechne. Szczęśliwie istnieje jednak kilka niezawodnych sposobów, by sobie z nimi poradzić.
Sposoby na problemy ze snem
Warto zacząć praktykować techniki relaksacyjne np. mindfulness. To tzw. trening uważności, który stosowany jest w celu wyciszenia myśli i redukcji stresu. Stres jest często głównym czynnikiem, który uniemożliwia nam zaśnięcie. Stres generuje mechanizm galopu myśli, lęków, obaw, wywołuje poczucie ciągłej konfrontacji z tym, co wokół nas.
Metody relaksacyjne pomagają nam umiejętnie zarządzać swoimi emocjami i dystansować się od stresujących sytuacji. Warto skorzystać z treningu Jacobsona bądź Schultza, metody wizualizacji czy ćwiczeń oddechowych. Praktyka jogi również wpływa korzystnie na naszą kondycję psychofizyczną. W połączeniu z medytacją pomaga nam skutecznie redukować stres.
Co może pomóc na problemy ze snem?
Na problemy z zasypianiem korzystnie wpływają suplementy diety zawierające melatoninę np. Miralo Sen, który – dzięki jej zawartości – skraca czas zasypiania. Suplement Miralo Sen zawiera też składnik, jakim jest ashwagandha. To roślina, która pomaga budować odporność na stres i pomaga w zasypianiu. Miralo Sen łączy więc w sobie melatoninę i ekstrakt z ashwagandhy.
Melatonina jest substancją, która reguluje nasz cykl dobowy. Z tej przyczyny ma ona bezpośredni związek ze snem. Warto wiedzieć na jej temat więcej, gdyż pośrednio łączy ona wiele zagadnień związanych z układem nerwowym człowieka i jego reakcjami np. na zmianę światła.
Melatonina – jak działa?
Jest to tzw. hormon snu. Ta potoczna nazwa wywodzi się stąd, że to właśnie melatonina w dużej mierze odpowiedzialna jest za funkcjonowanie naszego rytmu dobowego. Melatonina występuje przede wszystkim w szyszynce, ale spotkamy ją również w wielu innych obszarach ludzkiego ciała – nawet w oku. Reaguje ona na poziom światła, które mamy w zasięgu wzroku. Kiedy jest go dużo, jej poziom spada do zera. Gdy jest go mało, hormon ten zaczyna działać. Powoduje wtedy, że czujemy się coraz bardziej senni i w końcu zapadamy w sen.
Zaburzenia związane z działaniem melatoniny wywołuje ekspozycja na jasne światło –najmniej korzystne jest dla nas światło niebieskie, bijące z ekranów urządzeń elektronicznych. Niestety dziś wielu z nas nie wyobraża sobie zasypiania bez smartfona. Wpatrujemy się godzinami w komputer i telewizor, a potem dziwimy się, że mamy kłopoty ze snem. Dlatego warto odłożyć telefon na około dwie godziny przed snem.
Źródło:
- Opracowanie własne
- Melatonin: Pharmacology, Functions and Therapeutic Benefits, Sylvie Tordjman, Sylvie Chokron, Richard Delorme, Annaëlle Charrier, Eric Bellissant, Nemat Jaafari and Claire Fougerou, Current Neuropharmacology 2017