problemy ze snem

Problemy z zasypianiem to zjawisko powszechne. Szczęśliwie istnieje jednak kilka niezawodnych sposobów, by sobie z nimi poradzić.

Sposoby na problemy ze snem

Warto zacząć praktykować techniki relaksacyjne np. mindfulness. To tzw. trening uważności, który stosowany jest w celu wyciszenia myśli i redukcji stresu. Stres jest często głównym czynnikiem, który uniemożliwia nam zaśnięcie. Stres generuje mechanizm galopu myśli, lęków, obaw, wywołuje poczucie ciągłej konfrontacji z tym, co wokół nas.

Metody relaksacyjne pomagają nam umiejętnie zarządzać swoimi emocjami i dystansować się od stresujących sytuacji. Warto skorzystać z treningu Jacobsona bądź Schultza, metody wizualizacji czy ćwiczeń oddechowych. Praktyka jogi również wpływa korzystnie na naszą kondycję psychofizyczną. W połączeniu z medytacją pomaga nam skutecznie redukować stres.

Co może pomóc na problemy ze snem?

Na problemy z zasypianiem korzystnie wpływają suplementy diety zawierające melatoninę np. Miralo Sen, który – dzięki jej zawartości – skraca czas zasypiania. Suplement Miralo Sen zawiera też składnik, jakim jest ashwagandha. To roślina, która pomaga budować odporność na stres i pomaga w zasypianiu. Miralo Sen łączy więc w sobie melatoninę i ekstrakt z ashwagandhy.

Melatonina jest substancją, która reguluje nasz cykl dobowy. Z tej przyczyny ma ona bezpośredni związek ze snem. Warto wiedzieć na jej temat więcej, gdyż pośrednio łączy ona wiele zagadnień związanych z układem nerwowym człowieka i jego reakcjami np. na zmianę światła.

Melatonina – jak działa?

Jest to tzw. hormon snu. Ta potoczna nazwa wywodzi się stąd, że to właśnie melatonina w dużej mierze odpowiedzialna jest za funkcjonowanie naszego rytmu dobowego. Melatonina występuje przede wszystkim w szyszynce, ale spotkamy ją również w wielu innych obszarach ludzkiego ciała – nawet w oku. Reaguje ona na poziom światła, które mamy w zasięgu wzroku. Kiedy jest go dużo, jej poziom spada do zera. Gdy jest go mało, hormon ten zaczyna działać. Powoduje wtedy, że czujemy się coraz bardziej senni i w końcu zapadamy w sen.

Zaburzenia związane z działaniem melatoniny wywołuje ekspozycja na jasne światło –najmniej korzystne jest dla nas światło niebieskie, bijące z ekranów urządzeń elektronicznych. Niestety dziś wielu z nas nie wyobraża sobie zasypiania bez smartfona. Wpatrujemy się godzinami w komputer i telewizor, a potem dziwimy się, że mamy kłopoty ze snem. Dlatego warto odłożyć telefon na około dwie godziny przed snem.

Źródło:

  1. Opracowanie własne
  2. Melatonin: Pharmacology, Functions and Therapeutic Benefits, Sylvie Tordjman, Sylvie Chokron, Richard Delorme, Annaëlle Charrier, Eric Bellissant, Nemat Jaafari and Claire Fougerou, Current Neuropharmacology 2017

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here