Owulacja

Jestem lekarzem specjalizującym się ginekologią i położnictwem w zawodzie pracuję już od prawie dziesięciu lat i jak sam mój zawód wskazuje mam kontakt z kobietami i ich najwstydliwszymi problemami. Duży odsetek stanowią Panie, które są w ciąży i przez czterdzieści tygodni jestem dla nich wsparciem, doradzam i rozwiewam wątpliwości w czasie oczekiwania na przyjście na świat maleństwa.
Jednak nie są to jedyne przypadki z jakimi spotykam się w pracy. Dużą część stanowią pary, które już przez dłuższy czas starają się o dziecko i z różnych przyczyn ich marzenie z miesiąca na miesiąc nie chce się spełnić. Bardzo często zadają mi pytanie kiedy występuje owulacja, bo jak powszechnie wiadomo to własnie podczas owulacji i parę dni po niej można zajść w ciążę. Nie jest to żadna ujma, czy wstyd dla tych Pań, że zadają mi takie pytania, ponieważ prawdopodobnie w szale zajścia w ciąże zapominają o podstawowej rzeczy jak obserwacja swojego ciała.
Nie jest to jednak takie proste zadanie jak by się mogło zdawać, ponieważ owulacja jest w znacznej mierze uzależniona od naszego ciała, stres, przemęczenie, nadużywanie alkoholu lub innych używek, wzmożony wysiłek, mogą powodować że owulacja będzie się przesuwała i nie wystąpi w spodziewanym przez nas dniu. Podobny problem występuje również gdy u kobiety występuje okres menstruacyjny nieregularny wtedy ogólnie przyjęte obliczenia nie przynoszą skutku, wtedy kobieta musi w głównej mierze polegać na obserwacji swojego cyklu i rzeczy jakie dzieją się z jej organizmem.
Dla przypomnienia napiszę, że u Pań u których cykl menstruacyjny występuję co dwadzieścia osiem dni, to owulacja przypada na czternasty dzień liczony od pierwszego dnia miesiączki.
Przytoczę teraz parę charakterystycznych cech, których występowanie może świadczyć o tym, że u kobiety występuje owulacja lub w najbliższym czasie wystąpi. Cechą, która trudno nie zauważyć jest zwiększona wydzielina z pochwy o charakterystycznym wyglądzie podobnego do surowego białka jaka o przezroczystym kolorze. Im wydzielina jest bardziej przejrzysta tym bliżej owulacji, ułatwia ona wędrówkę plemnikom i umożliwia im dłuższe przetrwanie w drogach rodnych kobiety.Kolejnym czynnikiem świadczącym o zbliżającej się owulacji jest podwyższona temperatura ciała, jednak w natłoku obowiązków i pośpiechu wiele kobiet nawet nie zwraca na to uwagi. Występuje zwiększony popęd seksualny u Pań, jest to naturalny odruch organizmu, który podświadomie dąży do zapłodnienia. U niektórych może pojawić się bolesność piersi, zwłaszcza podczas biegania lub podskakiwania, czasami pojawia się też bolesność podbrzusza, a dokładniej mówiąc jajnika albo z lewej albo z prawej strony, zależy to od tego z którego jajnika zostanie uwolniona komórka jajowa, jeżeli z prawej to znaczy, że on nas będzie bolał, czyli w kolejnym cyklu pobolewanie wystąpi ze strony lewej.
Niektóra kobiety mierzą sobie temperaturę aby wyczuć moment, kiedy wystąpi jej podwyższenie, trzeba ją mierzyć jednak codziennie o tej samej porze i zaraz po wstaniu. Dostępne są również testy owulacyjne dzięki czemu można sprawdzić kiedy owulacja się pojawi.
Najważniejsze to zachować spokój i cierpliwość a organizm zrobi większość za nas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here