Psi koneserzy trawy

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego psy jedzą trawę, mimo że mają dobrze zbilansowaną dietę, a właściciele dostarczają im dużo jedzenia? Ludzie od dawna myśleli, że pomaga im to na rozstrój żołądka, ale istnieją również inne ciekawe teorie, na temat tego, dlaczego wśród psów jest tak wielu koneserów trawy. Oto najpopularniejsze z nich.

Pierwszą, najczęściej spotykaną odpowiedzią na pytanie, dlaczego pies je trawę jest rzeczywiście przekonanie, że albo uspokaja to jego żołądek albo oczyszcza układ trawienny, powodując wymioty. Niektóre psy faktycznie skubią trawę, by za chwilę zwrócić ją z powrotem. Jednak nie dzieje się tak z powodu jakichś toksycznych substancji. Wręcz przeciwnie. Trawa po prostu łaskocze gardło psa powodując odruch wymiotny. Ale nie dzieje się tak zawsze. To prowadzi nas do następnej teorii, dlaczego psy jedzą trawę.

Innym możliwym pomysłem, dlaczego psy jedzą trawę, jest to, że nie otrzymują odpowiedniej diety i traktują trawę, jako wypełniacz. Trawa jest pełna błonnika i niezbędnych witamin, których psy mogą potrzebować. Jeśli, zatem nie odżywiamy prawidłowo psa, może on używać trawy, jako sposobu na polepszenie diety. Niepokój o prawidłową dietę naszego czworonoga powinien rozwiać weterynarz. Na rynku dostępnych jest mnóstwo suplementów takich, jak olej kokosowy i olej z łososia, które przynoszą mnóstwo korzyści, dostarczając psom składniki odżywcze.

Najprostsze pomysły są czasami najbardziej trafne. Nie brakuje, zatem również teorii, że psy po prostu lubią smak trawy, tak jak lubią wiele rzeczy, które ludzie uważają za nieapetyczne. Wystarczy pomyśleć o wszystkich dziwnych rzeczach, jakie jedzą psy, od robaków po resztki pieczeni z wczorajszego obiadu, których żaden z domowników nie chce już tknąć. Jeśli nasz pies lubi ten smak, dlaczego nie miałby wyjść na zewnątrz, do ogrodu pełnego smakowitych, zielonych smakołyków i zacząć chrupać. Musimy jednak upewnić się, że zwierzak nie zjada trawy w zbyt dużych ilościach. To mogłoby być dla niego niezdrowe.

Ostatnim pomysłem, który wyjaśnia kwestię psich koneserów trawy jest nuda. Tak! Nasz pies może być zwyczajnie znudzony i to może być główny powód, dla którego zjada trawę. Gdy psy nie mają odpowiednich sposobów na rozrywkę, mogą być podatne na destrukcyjne zachowania, takie jak żucie przedmiotów i zjedzenie wszystkiego, co znajdą wokół siebie, łącznie z trawą. Zastanówmy się, ile razy nudząc się złapaliśmy się na odruchu żucia końcówki długopisu, który trzymamy w dłoni. To zachowanie nie różni się przecież niczym od zachowań naszych futrzastych przyjaciół. Rolą właściciela psa jest dostarczenie mu odpowiednich atrakcji, tak, aby zwierze nie nudziło się.

Zjadanie trawy przez naszego czworonoga nie powinno nas zbytnio niepokoić. Choć musimy cały czas kontrolować sytuację i zadbać o to, aby psiak nie rozpędził się zbytnio z jedzeniem trawy. Zwracajmy również uwagę na to, w jakich miejscach pies skubie trawę. Na pewno nie powinna być to trawa zanieczyszczona spalinami czy narażona na opryski chemikaliami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here