joga

Tradycja jogi wywodzi się z systemów filozofii indyjskiej. Joga jest dyscypliną samodoskonalenia, medytacji i ascezy, która prowadzi do rozwoju duchowego. Jeśli zaś chodzi o kontekst religijno-filozoficzny, zadaniem jogi jest wyzwolenie się z kręgu życia i śmierci. Dzięki swojej uniwersalności stała się ona elementem różnych religii, takich jak buddyzm i dżinizm. Klasyczną definicją jogi jest powściągnięcie zjawisk świadomości, osiągając stan, w którym widz utrzymuje się w swojej właściwej naturze.

Na czym polega trening jogi?

W rozumieniu kultury zachodniej joga ma przede wszystkim znaczenie zdrowotne. Traktujemy ją jako zbiór ćwiczeń umysłowych i fizycznych, które wspomagają procesy zachodzące w ciele, a także poprawiają ogólną kondycję fizyczną. Składa się przede wszystkim z pozycji jogicznych, zwanych także asanami. Ich zadaniem jest osiągnięcie równowagi cielesnej. Ćwiczenia rozluźniają sztywne ciało i rozciągają mięśnie, jeśli jest to konieczne. Ciało nadmiernie rozluźnione zostaje przez te ćwiczenia wzmocnione. Celem jest uzyskanie idealnego balansu między napięciem i rozluźnieniem.

Joga, którą znamy zawiera także w sobie technikę zwaną pranajama, czyli ćwiczenia oddechowe. Wykorzystanie jej pozwala uzyskać kontrolę nad emocjami. Praktyka ma na celu oczyszczenie układu nerwowego i organizmu z toksyn. Dzięki niej udoskonalamy swoją samokontrolę, a także osiągamy stan wyciszenia, pozwalający nam spojrzeć wgłąb własnego działa i zrozumieć procesy w nim zachodzące.

Przydatność akcesoriów do jogi.

Ze względu na to, czemu służy praktyka jogi w najbliższym nam kontekście, bardzo pomocne jest wykorzystanie różnego rodzaju akcesoriów. Chronią one zdrowie, zabezpieczając nasze stawy oraz kręgosłup przed przeciążeniem. Zwłaszcza początkujące osoby mają tendencję do nadmiernego obciążania ciała, jeszcze przed tym, jak ich mięśnie zostaną wzmocnione. Akcesoria takie jak pas, klocki czy pianki pozwolą praktykować jogę w bezpieczny sposób, unikając kontuzji.

Komfort podczas ćwiczeń także jest niezwykle istotny, ponieważ dzięki temu możemy się w pełni skupić na ich wykonywaniu. Dopasowana do naszych potrzeb mata do ćwiczeń jest absolutną podstawą. Natomiast świetnymi dodatkami, które wspomogą nas podczas wykonywania niektórych pozycji, są krzesło i kolce do jogi. Dzięki nim trening stanie się nieco prostszy i będziemy mieli pewność, że wykonujemy ćwiczenie poprawnie.

Akcesoria możemy zakupić w wielu sklepach stacjonarnych i w internecie, ważna jest jakość wykonania. Szeroki wybór proponuje na przykład sklep z akcesoriami do jogi YogaBazar.pl, gdzie każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Kiedy zdecydować się na samodzielny trening?

Praktyka jogi wymaga niezwykłej dbałości o poprawność podczas wykonywania ćwiczeń. Dlatego właśnie przez pierwszych kilka miesięcy powinniśmy trenować pod nadzorem wykwalifikowanego instruktora, który zadba przede wszystkim o to, aby nasze zdrowie w żadnym stopniu nie ucierpiało. Koniec końców joga ma przynosić dla zdrowia tylko i wyłącznie korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here