USG doppler

Doppler żył kończyn dolnych w najprostszym możliwym ujęciu służy do ocenienia przepływu krwi w żyłach. Ponadto jest to jedna z metod diagnostycznych umożliwiających ocenę stanu żył w oparciu o długość dal ultrasonograficznych. Na czym dokładnie polega usg żył?

Doppler kończyn dolnych – zastosowanie

Omawiany doppler żył kończyn dolnych jest badaniem pozwalającym ocenić wygląd żył kończyn dolnych głębokich, a także powierzchniowych. Lekarz ma w ten sposób możliwość zdiagnozowania ewentualnych uszkodzeń w naczyniach krwionośnych, Możliwe jest w ten prosty sposób dobranie właściwego leczenia. Metoda umożliwia przede wszystkim na zbadanie obecności skrzeplin w naczyniach.

Doppler kończyn dolnych – przygotowanie

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że usg żył nie będzie wymagać od pacjentów praktycznie żadnego specjalnego przygotowania. Osoba zainteresowana wybraniem się na omawiane badanie nie musi być na czczo. Nie jest również rekomendowane stosowanie diety lekkostrawnej, by zlikwidować wzdęcia. Ponadto w celu wykonania badania nie będzie konieczny pełny pęcherz.

Przebieg badania

Należy mieć świadomość, że usg żył wykonuje się przeważnie w stojącej pozycji. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdzie badanie przeprowadza się na leżąco. Pacjent musi odsłonić nogę poddaną badaniu. Kolejnym etapem będzie przesunięcie przez lekarza głowicy wzdłuż badanych naczyń krwionośnych. Godny uwagi jest fakt, że w zależności od badanego obszaru lekarz może poprosić o przyjęcie pewnej pozycji. Koniecznie należy zaznaczyć, że jest to bezbolesne badanie. Nie powinno być tym samym przyczyną praktycznie żadnych nieprzyjemnych dolegliwości.

Wskazania do wykonania badania

Warto wiedzieć, że badanie będzie wykonywane w określonych sytuacjach. USG żył rekomendowane będzie w przypadku stwierdzenia u pacjenta urazów naczyń krwionośnych. Na badanie zgłaszają się także osoby, u których są stwierdzone urazy naczyń krwionośnych. Zalecane jest wybranie się na badanie, gdy będzie odczuwalne mrowienie czy chłód w dolnych kończynach. Osoby, które będą miały jakiekolwiek wątpliwości powinny skonsultować się z odpowiednim lekarzem. Nie można bagatelizować jakichkolwiek bólów, które mogą mieć związek z żyłami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here