Każdy kto działa w branży dźwigowej, ale nie tylko, jest nieźle prawdopodobnie zaznajomiony z tematem zawiesi łańcuchowych. Na rynku sprzedażowym dostępna jest szeroka gama opcji, a także szereg przewodników, które oferują pomoc w ustaleniu, jakiego zawiesia łańcuchowego należy użyć. Ten artykuł stara się zwięźle podsumować te informacje.
Zawiesie łańcuchowe – co to jest?
Choć sprawa jest pewnie stosunkowo dobrze znana dla osób z branży, warto jednak się pokusić o krótką definicję. Zawiesie łańcuchowe to sprzęt, który jest stosowany do przenoszenia najcięższych materiałów i ładunków, na dodatek w ekstremalnych niejednokrotnie warunkach.
Właśnie dlatego zawiesia te charakteryzują się wyjątkową odpornością i wytrzymałością na obciążenia. To zdecydowanie najtrwalsze ze wszystkich rodzajów zawiesi dźwigowych, dzięki stalowym komponentom klasy 8, czyli wykazującym najwyższe właściwości mechaniczne. Jak nazwa wskazuje, zawiesia takie powstają na zasadzie łączenia poszczególnych segmentów w strukturę łańcucha.
Podstawowe rodzaje zawiesi łańcuchowych
Podstawowa kategoryzacja zawiesi łańcuchowych oparta jest na ilości cięgni. Dostępne są w różnych opcjach, w tym z 1, 2, 3 lub 4 cięgnami, a także w długościach od 1 metra do ponad 30 metrów. Nie bez znaczenia jest także szeroka gama komponentów stalowych, z jakich są wykonane. Zwyczajowo mowa tutaj o stali grubości od 8 do 32 mm. Pozwala to na właściwe dobranie zawiesi ze względu na rodzaj i gabaryty podnoszonych ciężarów.
Aspekty, które należy brać przed wyborem zawiesia łańcuchowego to przede wszystkim masa i rodzaj podnoszonych ładunków (stal, kontenery transportowe, drewno, prefabrykaty, statki), a także sposób podwieszania oraz dodatkowe elementy środowiskowe – wpływ korozji lub wysokiej temperatury.
BHP przede wszystkim!
Przed uruchomieniem podnoszenia ładunku za pomocą zawiesi łańcuchowych należy upewnić się, że ładunek ten może się swobodnie poruszać i nie jest przykręcony ani w inny sposób zablokowany.
Warto także pamiętać, że podczas wykonywania pracy przez dźwig, pojawiają się znaczne siły dynamiczne, które zwiększają naprężenia w samym łańcuchu. Takie sytuacje, których bezwzględnie należy unikać, wynikają z obciążenia wyrywającego lub uderzeniowego, na przykład z powodu niewłaściwego zabezpieczenia przenoszonych ładunków.
Zawiesie łańcuchowe dostępne są w ofercie Cecho