Aronia — do kuchni i ogrodu

Aronia – jest to gatunek krzewu. Należy do rodziny roślin różowatych. Przywieziony został przed laty z Ameryki północnej. Tam występuje jako roślina dziko rosnącą. Po przewiezieniu do Europy trafiła na plantacje.

Aronia może występować również w stanie dzikim, jednak jej występowanie w lasach i na torfowiskach jest problematyczne. Grono naukowców wypowiada się negatywnie o zasiedlaniu terenów leśnych aronia czarna. Obszary obsadzone krzewami aronii tracą swe naturalne walory przyrodnicze siedlisk rodzimych.

Aronia ma pokrój krzewiasty. Rośnie na wysokość od dwóch do dwóch i pół metra.
Liście rozmieszczone naprzemianlegle. Koloru ciemnozielonego dochodzą do długości sześć do ośmiu centymetrów. W okresie zmiany pór roku, wrzesień-październik, kolor liści zmienia się i przybiera barwy od czerwieni, przez cynober aż do wszystkich odmian pomarańczu. Kształt liści — owalne, gęsto ząbkowane

Kwiaty ułożone są w baldachy, a właściwie w baldachogrona. Koloru białego. Kwiaty są niewielkie i okala je rząd drobnych płatków, które dają im kolor. Wewnątrz znajduje się słupek i pęczek pręcików zawierających pyłek żółtego koloru.

Owoce w formie jagód zebrane w te, że baldachogrona. Owoce są niewielkie. Osiągają wielkość od dziewięciu do piętnastu milimetrów. Maja głęboką barwę czarną. Połyskliwe owoce mają gładką skórkę. Na szczycie znajduje się pozostałość kwiatostanu tworząca formację w kształcie pięcioramiennej gwiazdy.
Jagody mają miąższ ciemnogranatowy, prawie czarny. Jest wypełniony sokiem o silnym aromacie i charakterystycznym cierpkim smaku.
Kiedy zrywać aronię?
Aronie zbiera się jesienią. Najlepsza jest po pierwszych przymrozkach. Na skalę przemysłową aronię zbiera się jeszcze przed przymrozkami i dojrzewa w chłodniach, a następnie mrozi dla wydobycia z owoców większej ilości cukru.
Jest to typowa reakcja występująca w wielu owocach strefy umiarkowanej. U rodzimych gatunków można zaobserwować wzmożone przetwarzanie skrobi na cukier na przykład u śliwy tarniny. Drugim przykładem może być jarzębina, która bez mrozów jest gorzka.

Aronia jest rośliną wieloletnią. Okres kwitnienia przypada na maj. Dobrze czuje się na terenach podmokłych. Kwaśna gleba torfowisk jest dla nich najlepsza. Ma niewielkie wymagania glebowe dlatego może być roślina silnie ekspansywna. Dobrze przyjmuje się i plonuje na glebach nawet piątej kategorii rolniczej.
Jak już wspomniano, dobrze znosi mrozy, które są jej potrzebne do zamknięcia cyklu wegetacyjnego.

Wszystkie te cechy sprawiają, z aronią jest coraz chętniej uprawianym krzewem ozdobnym i owocowym. Hoduje się ja dla ich owoców zawierających mnóstwo składników czynnych biologicznie i mikroelementów.
Może być uprawiana właściwie wszędzie. Jej małe wymagania co do gleby pozwalają sądzić ja nawet na nieużytkach.

Jako materiał hodowlany występuje w piętnastu odmianach.

Jej historia w europie sięga osiemnastego, a właściwie nawet siedemnastego wieku. Kiedy to wokoło wiek po serii odkryć geograficznych na drugiej półkuli, została odnaleziona przez osadników amerykańskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here