Kot w domu

Zwierzęta wnoszą do każdego domu, wiele energii, dobrej zabawy i humoru. W zależności od gatunku, są wiernymi towarzyszami zabaw, przyjemnymi lokatorami, którymi jednak trzeba się szczególnie starannie opiekować. Każde zwierzę w domu, to duża odpowiedzialność, dlatego przed zakupem czy przygarnięciem zwierzaka, trzeba się zastanowić, czy aby na pewno ma się cierpliwość do wychowywania zwierzaka, odpowiednią przestrzeń dla niego i środki finansowego, by zapewnić mu godny byt.
Miłośnicy kotów
Ludzie, którzy chcą mieć w domu jakieś zwierzątko, najchętniej decydują się na psa albo kota. Zwykle dzielą się właśnie na miłośników jednego albo drugiego, ale zdarzają się i domy, gdzie można znaleźć obu przedstawicieli tych gatunków. Ci którzy jednak zdecydują się na posiadanie kota, powinni się najpierw wiele o tym zwierzęciu dowiedzieć. Koty są bardzo specyficzne, z jednej strony nie trzeba ich wychowywać, by czystość mają one zapisaną w genach. Wystarczy zapewnić im dostęp do kuwety i dbać o jej czystość, by mieć pewność, że pod tym względem nie będzie w domu żadnych problemów. Mówi się nawet, że koty to najczystsze zwierzęta jakie są, bo bardzo dbają one o swoją higienę. Jeśli dodatkowo ma się kota nie wychodzącego z domu, można mieć pewność, że nie stanie mu się żadna krzywda i będzie zawsze czysty i zdrowy.
Jednak koty są zwierzętami dosyć skomplikowanymi i mają różne natury. Niektóre koty są przyjazne, lubią się przytulać i łasić do domowników, ale są też koty, które bardzo sobie cenią swoją indywidualność i prywatność, nie lubią dotyku i ograniczania im przestrzeni w domu. Dlatego też zdarza się, że koty bywają agresywne i trochę niebezpieczne.
Dlaczego kot gryzie?
To jedna z kwestii, na którą nie potrafią odpowiedzieć sobie miłośnicy kotów. Przyczyn nieodpowiedniego zachowania kota może być bardzo dużo. Przede wszystkim kot może ugryźć lub podrapać, jeśli się boi czegoś, czuje się niepewnie i czuje się zagrożony przez człowieka. Nie zawsze kot zdaje sobie sprawę z tego, że człowiek nie jest jego wrogiem. Najczęściej zdarza się tak w przypadku kotów przygarniętych prosto z ulicy, które musiały wiele przejść by przeżyć. Takie koty są zalęknione a przez to agresywne. Trzeba dużo cierpliwości i spokoju, by przekonać kota o tym, że nie zrobi mu się krzywdy.
Innym przypadkiem gdy kot podgryza domowników czy jego gości, jest sytuacja gdy mu się po prostu nudzi. Kot próbuje się w ten sposób bawić i zwrócić na siebie uwagę właściciela, chociaż ten nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę. Takie ugryzienie kota może być bardzo delikatne, chce on tylko coś zasygnalizować swojemu panu. Wystarczy poświęcić kotu codziennie trochę czasu, pobawić się z nim zabawkami przeznaczonymi dla kotów, by ten się uspokoił i nie czuł już potrzeby podgryzania swojego właściciela czy innych osób znajdujących się w domu.
Jeśli jednak kot nadal jest agresywny, gryzie do krwi, należy w takiej sytuacji skorzystać z pomocy kociego behawiorysty, który ma doświadczenie i wiedzę, która kotu pomoże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here