Wszystkie ssaki na ziemi zmieniają uzębienia. U zwierząt tak tego nie widać, ponieważ mało kto zwraca na to uwagę. Mając nawet małego pieska, jego zęby mleczne „posprząta” odkurzacz w domu, natomiast zgubione na zabawach w parku przepadają bezpowrotnie. Nikt też nie zagląda zwierzęciu do pyska jak nie ma takiej potrzeby.
U naszych pociech sytuacja wygląda dokładnie odwrotnie. Jeżeli jeszcze jest to nasze pierwsze dziecko, wtedy każdy fakt bądź osiągnięcie jest zapisywane w księdze malucha.
Więc, kiedy wypadają zęby mleczne i od czego to zależy? Analogicznie powinno wyglądać to w ten sposób, że te zęby które pierwsze „wyszły”, pierwsze wypadną. Ważną wiadomością dla rodzica jest miesiąc życia w którym dziecku pokazały się pierwsze ząbki. Ten epizod jest kluczowy podczas wypadania zębów mlecznych dlatego, że ząb ma swoją żywotność. Możliwe zatem jest, że im szybciej pojawiły się zęby, tym szybciej zaczną wypadać.
Okres „zrzutów” zębów mlecznych przypada na wiek około 4 do 7 lat. W tym czasie naturalne jest, że nasze dziecko zmienia uzębienie. Jest to dobry czas aby wybrać się do specjalisty, ponieważ istnieje ryzyko, że mleczny ząb będzie jeszcze mocno osadzony w dziąśle, natomiast stały z braku miejsc „wyjdzie” poza linię uzębienia.
Dzieci nie wiedzą co się z nimi dzieje, bo to po prostu jest dla nich nowość. Nie zawsze potrafią zrozumieć, że ruszający się ząbek to nic złego, że jak wypadnie i pojawi się czerwona ślina podbarwiona krwią to też jest wszystko w porządku. W tym czasie rodzice powinni spędzić bardzo dużo czasu na rozmowę z dzieckiem i wytłumaczeniu dlaczego tak się dzieje.
Najprostszym przykładem będzie porównanie do jedzenia, że jak dziecko jest małe to potrzebuje mniej jedzenia i mniej ząbków, a jak zacznie rosnąć będzie potrzebowało więcej pokarmu i więcej ząbków. Generalnie każdy sposób jest dobry, aby był skuteczny.
W gubieniu uzębienia mlecznego często dochodzi do równomiernego ząbkowania kolejnych zębów. Jest to trudny czas dla dziecka, z jednej strony gubi zęby, z drugiej ma obolałe dziąsła.
Dziewczynki zazwyczaj szybciej gubią zęby i „księżniczek” robią się bezzębne ich namiastki. Jeżeli dziecko chodzi do przedszkola, łatwiej będzie zrozumieć kilkulatkowi, że to normalne.
Analizując, zęby mleczne gubią dzieci w zależności od ich pojawienia się. Zazwyczaj bywa tak, że dzieci którym szybciej wyszły zęby, szybciej je zgubią. To właśnie dziewczynki szybciej zmieniają uzębienie. Prawidłowe gubienie „mleczaków” określa się na wiek 4-7 lat. Po tym czasie bądź przed tym czasem należy niezwłocznie udać się do specjalisty, w celu stwierdzenia nieprawidłowości. Jest to trudny czas również dla rodzica, ponieważ dziecko może być markotne i wybrzydzać w domowym menu. Warto zaopatrzyć się dietę półpłynną, jeżeli dziecko nie będzie chciało jeść na przykład mięsa bo uzna, że jest za „twarde”.
Najważniejsze jest to, że gubienie zębów mlecznych jest tylko chwilowym okresem, a nasze pociechy za niedługi czas znów odzyskają piękny uśmiech w nowej już odsłonie.