Bukszpan to król w ogrodach angielskich.

Jak wiadomo nie każda roślina znosi cięcia. Nie chodzi tu o cięcia sanitarne, które należy wykonywać na bieżąco u wszystkich gatunków roślin, lecz pozostałe rodzaje. Oprócz cięć sanitarnych wyróżnia się cięcia odmładzające, prześwitujące oraz formujące. Każde z tych rodzai charakteryzuje się częstotliwością wykonania oraz odpowiednim czasem.

Na przykładzie bukszpanu, który wręcz „kocha” cięcia zostaną omówione rodzaje cięć. Należy pamiętać, że bukszpan jako jedna z nielicznych roślin nadaje się na tzw topiary. To określenie charakteryzuje postacie zwierząt właśnie z formowanych roślin.

Cięcia sanitarne. Cięcia sanitarne należy przeprowadzać na bieżąco, to bardzo ważne ponieważ usuwa się gałęzie połamane oraz zarażone na przykład grzybem. Bukszpan jest rośliną zimozieloną, podatną na złamania pod ciężarem śniegu.

Cięcia odmładzające. Takie formy cięć zazwyczaj stosuje się u róż. W bukszpanie polega to na tym, że wycina się stare, zdrewniałe części roślin, dając miejsce nowym gałązkom. W ten sposób można odmłodzić roślinę bez konieczności wymieniania jej na młodszą.

Cięcia prześwitujące. Ten rodzaj cięć stosuje się przeważnie u drzew owocowych. Głównym powodem jest fakt, że podczas owocowania niwelujemy ciężar owoców, a co za tym idzie i ryzyko łamania gałęzi, ale również zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób powodowanych grzybami. W Bukszpanie raczej nie stosuje się tego typu cięć, ponieważ roślina ta, pożądana jest wtedy, kiedy tworzy zwartą na przykład kulę. Dla nas bardziej reprezentatywna jest wtedy kiedy tworzy zwarty pokój.

Cięcia formujące. Cięcia formujące są to typowe cięcia ozdobne. Rodzajem ogrodu, który preferuje taki układ roślin jest styl angielski. Parki tworzą przepiękne aleje, zapewniając nam spacer w bajkowej krainie. Bukszpan jest rośliną, która doskonale toleruje tego tupu cięcia. To własnie z niego powstają wspaniałe zające, pawie, kule, serca i co jeszcze jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.

Więc kiedy przycinać bukszpan? Jak w większości zleceń należy robić to w okresach dogodnych dla rośliny.

– Unikajmy cięcia podczas mokrej i ciepłej pogody. Cięcie to tworzenie raz w roślinie, a takie warunki są idealne dla rozwoju chorób grzybowych.

– Cięcia przeprowadzajmy wiosną oraz jesienią. Lato oraz zima mimo, iż jest to roślina zimozielona, nie oznacza że są to dobre warunki. Tak w lato jak i w zimie dostęp do wody jest utrudniony. Roślina może chorować.

– Przy zadaniu dość solidnej rany należy miejsce cięcia zabezpieczyć maścią ogrodniczą.

– Cięcia sanitarne wykonujemy na bieżąco.

– Cięcia odmładzające raz do roku.

– Cięcia formujące w zależności od potrzeby ze szczególnym zachowaniem zaleceń.

Dobrze cięty bukszpan z niewielką ilością pielęgnacji na pewno odwdzięczy się wspaniałym wyglądem, pięknym kolorem oraz dużą odpornością na nie sprzyjające warunki. Nawet ogród zimą, kiedy większa część roślin jest w uśpionej wegetacji, bukszpan wraz z odpowiednim oświetleniem nada całemu ogrodowi uroku.

Bukszpan nie „boi” się cięcia, to jedna z najlepszych roślin nawet dla laika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here