Jak uprawiać piwonie?

Uprawa piwonii jest dość łatwa i poradzi sobie z nią każda, nawet najmniej wprawiona w ogrodnictwie osoba. Wystarczy tylko poznać kilka zasad sadzenia, podcinania, podlewania i odżywiania piwonii. Do dzieła!

Piwonia: kraj pochodzenia i odmiany
Piwonia to kwiat pochodzący z Chin. Ma wiele odmian i z tego powodu polscy ogrodnicy decydują się właśnie na obsadzenie ogrodu kilkoma odmiana piwonii. Ogród wtedy nie wygląda monotonie, a my skracamy czas potrzebny na pielęgnowanie ogrodu. Wszystkie kwiaty w takiej sytuacji mają podobne wymagania, więc nie musimy poświęcać czasu na dostosowywanie podłoża i nawozów do każdej kępy osobno.

Skąd wziąć sadzonki piwonii?
Piwonie można kupić w sklepie. Dostępne są nie tylko w centrach ogrodniczych, ale także w internecie. Dobrym sposobem na uzyskanie młodych sadzonek jest też rozdzielenie rosnących już kwiatów, które mają kilka lat. Oddzielając sadzonki od kilkuletniej rośliny, koniecznie zachowajmy delikatność: nie można uszkodzić rośliny matczynej, nie można też poszarpać łodyg młodej rośliny.

Krzewy piwonii – jaka wysokość?
Krzewy piwonii mogą rozrosnąć się do wysokości 2,5 metrów – po osiągnięciu tej wysokości, będą mocno rozrastały się na boki. Kwiaty piwonii barwią się na różowo, biało i purpurowo. Zdarzają się też żółte piwonie. Wszystkie kolory pachną podobnie: bardzo intensywnie.

Spośród kilku odmian piwonii, w Polsce można spotkać najczęściej piwonię bylinową. Wśród piwonii bylinowych wyróżnia się także piwonię lekarską, ogrodową, a także chińską. Większość z nich osiąga tylko 1 m wysokości.

Kiedy sadzić piwonie?
Piwonie sadzi się w momencie, gdy kończy się lato i rozpoczyna wczesna jesień. Nie można tego robić, gdy powstają już pierwsze przymrozki. Sadzonki należy włożyć do ziemi na głębokość kilkunastu centymetrów, a następnie zasypać ziemią i obficie podlać. Sadzonki piwonii należy posadzić na stanowiskach maksymalnie słonecznych. Tylko wtedy kwiatki będą bardzo ładnie i kolorowo się rozwijały. Jeśli piwonia będzie miała niedostateczną ilość słońca, to wyrośnie nam wprawdzie okazały, gesty krzak, ale nie będziemy mogli już cieszyć się zbyt dużą ilością kolorów w ogrodzie.

Piwonie a wiatry
Piwonie trzeba chronić przed wiatrami. Łodygi tych kwiatów są cienkie i delikatne: byle podmuch silniejszego wiatru może je skutecznie uszkodzić i zniweczyć nasze starania o utrzymanie ładnych kwiatów. Dlatego piwonie należy sadzić w miejscu osłoniętym od wiatru lub po prostu osłonić specjalnymi kratkami.

Jakie podłoże dla piwonii?
Piwonie potrzebują gleby dobrze rozkopanej, luźnej: nie będą dobrze rozwijać się w podłożu mocno zbitym. Warto także zadbać o odpowiedni zasób próchnicy w glebie oraz o to, aby pH było obojętne. Gdy mamy do czynienia z glebami kwaśnymi, można zobojętnić je specjalnymi środkami dostępnymi w sklepach ogrodniczych.

Jak dbać o piwonie?
Piwonie potrzebują silnego podlewania w momencie, gdy jest lato i gdy wszystkie kwiaty kwitną już na kolorowo. Można dodawać do nich nawóz potasowy i fosforowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here