Dlaczego morze jest słone?

Leżąc wieczorem w łóżku moja pięcioletnia córka zapytała mnie dlaczego morze jest słone? Postanowiłyśmy razem poszukać odpowiedzi na to trudne pytanie. Nie było łatwo. Dopiero litewska legenda wyjaśniła nam to zjawisko.
Zadając sobie pytanie dlaczego może jest słone musimy poszukać odpowiedzi na Litwie. Dowiedziałyśmy się, że dawno, dawno temu żył człowiek, który miał czarodziejski młynek. Nikt nie wiedział skąd go ma. Po prostu, miał go od zawsze. Człowiek ten był bardzo dobry, uczynny i pomocny. Każdemu, kto zwrócił się do niego z prośbą o pomoc, takiej pomocy udzielał. Pewnego razu, na jego drodze pojawił się młody chłopiec. Bardzo brudny, wygłodzony i zaniedbany. Naszemu bohaterowi zrobiło się go żal. Postanowił mu pomóc. Zaprosił go do domu i ugościł najlepiej jak umiał. Chłopiec pozostał u gościnnego gospodarza kilka dni. W trakcie tego pobytu zaobserwował, że gospodarz ma czarodziejski młynek, który daje mu sól. Musicie wiedzieć, że w tamtych czasach sól była towarem bardzo drogim i luksusowym. Sprzedając sól można było zarobić dużo pieniędzy i żyć bardzo dostatnio. Chłopiec nie mógł oprzeć się pokusie, chciał być bogaty. Zapomniał, że gospodarz pomógł mu w trudnym momencie. Postanowił ukraść młynek gospodarzowi. Bojąc się kary zaciągnął się na statek i wypłynął w morze. Na środku morza postanowił wypróbować czarodziejski młynek. Wyciągnął go z ukrycia i zaczął kręcić i kręcić. Sól zaczęła się sypać. Chłopiec był tak szczęśliwy, że poskoczył z radości. Wtedy młynek wypadł mu z rąk i wpadł do morza. I od tej pory leży gdzieś pod wodą. Kręci się i kręci. A sól się sypie na dno morza. Dlatego w morzu zawsze już będzie dużo soli, chyba że komuś uda się odnaleźć młynek i go wyłowić.
Prawda, że przepiękna legenda? Niestety moja córka nie była usatysfakcjonowana taką odpowiedzią na pytanie, dlaczego morze jest słone. Musiałyśmy poszukać innego wyjaśnienia.
Wiecie jaka jest inna odpowiedź na pytanie, dlaczego morze jest słone? Powodów jest kilka. Jednym z nich są sole mineralne, które dostały się na dno morza kilka milionów lat temu. Najwięcej jest rozpuszczonego chlorku sodu, czyli naszej kuchennej soli. Musicie wiedzieć, że woda cały czas paruje. Sól jest za ciężka, opada na dno, więc woda, która pozostaje robi się co raz bardziej słona. Nasz Bałtyk nie jest tak mocno zasolony jak inne morza. Najbardziej zasolonym morzem jest Morze Martwe. Ma ono tyle soli, że żadne zwierzęta ani rośliny nie chcą w nim mieszkać. Musicie też wiedzieć, że Morze martwe ma tak dużo soli, że nie można w nim nurkować. Sól wypycha pływających na górę. Jest to bardzo wygodne dla tych, którzy nie umieją pływać. Sól i tak wypchnie ich do góry i nie pozwoli utonąć. Czy to nie jest wygodne?
Sami musicie ocenić, które z wyjaśnień pytania, dlaczego morze jest słone, jest według was prawdziwe. Nie wiem jak wy, ale ja skłaniała bym się ku wersji o dobrym gospodarzu, który został okradziony. Moja córka jest przekonana, że zasolenia morza jest wynikiem soli ukrytych na dnie morza. A wy jak myślicie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here