Bagaż podręczny.

Wybierając się na urlop, w podróż służbową czy jakąkolwiek inną wyprawę musimy spakować niezbędne nam ubrania, kosmetyki, buty, biżuterię i inne przedmioty. Jeśli podróżujemy własnym samochodem to nie ma znaczenia jak i do czego spakujemy potrzebne nam akcesoria. Inaczej jest podczas podróży publicznymi środkami komunikacji, a szczególnie podróży lotniczych.
Każda linia lotnicza wyznacza limity dotyczące wagi i rozmiaru bagażu głównego zwanego również rejestrowanym oraz bagażu podręcznego zwanego czasem kabinowym. Bagaż rejestrowany to najczęściej duże walizki o wadze od piętnastu do nawet czterdziestu kilogramów. Bagaż zabierany do kabiny ma ograniczenia wagowe ( od pięciu do dziesięciu kilogramów) oraz limity gabarytowe. Wnoszenie bagażu podręcznego o odpowiednich rozmiarach jest związane z wielkością i kształtem schowków bagażowych umieszczonych nad głowami pasażerów. Jeśli walizka czy torba będzie za duża (nawet jak nie przekroczy wagi podanej w limitach), to personel nie pozwoli nam wnieść takiego pakunku na pokład. Pasażerowie podczas odprawy celnej często są zaskakiwani pytaniami o zawartość bagażu podręcznego. Wciąż zdarza się, że pracownicy lotniska odbierają pasażerom przedmioty objęte zakazem wnoszenia ich na pokład samolotu. Czego nie można mieć w bagażu podręcznym? Na pewno nie wolno mieć broni palnej, materiałów wybuchowych, broni białej ani żadnych ostrych narzędzi. W pokładowym bagażu nie wolno nam posiadać butelek z płynami – nawet z wodą. Kosmetyki czy lekarstwa nie mogą być w opakowaniach większych niż 100 gram a dodatkowo muszą być umieszczone w specjalnych strunowych torebkach wykonanych z tworzywa sztucznego.
Zaostrzenia dotyczące płynów, kosmetyków, leków są związane z zagrożeniami terrorystycznymi. Zamachowcy potrafią z pozornie bezpiecznych substancji sporządzić zabójczą broń, która posłużyć może do sterroryzowania załogi albo do zniszczenia samolotu. Przed każdą wyprawą na lotnisko zanim spakujemy bagaż należy sprawdzić na stronie przewoźnika przepisy traktujące o wielkości i dopuszczanej zawartości bagażu.
Do bagażu podręcznego nie zalicza się torebki a także torby z laptopem, tabletem czy aparatem fotograficznym. W praktyce często tak jest, że pasażer wchodzi na pokład z kilkoma torbami o różnej zawartości i różnym przeznaczeniu. Warto jednak pamiętać – w torbie z laptopem ma być tylko laptop i akcesoria do niego. Umieszczanie tam ubrań, butów czy kosmetyków spowoduje, że zmieni się on w bagaż podręczny, a taki można mieć tylko jeden.
Podczas pakowania lekarstw należy zachować rozsądek. Większą ilość tabletek zapakujmy do bagażu głównego. W bagażu podręcznym warto mieć tylko ilość niezbędną na czas podróży z małym zapasem na ewentualne opóźnienia. Jeśli nasze lekarstwo jest w płynie – na przykład krople do oczu to należy je trzymać w woreczku strunowym i posiadać przy sobie receptę lub zaświadczenie lekarskie z nazwą leku. Celnicy mają prawo odebrać nam każdy płyn, który uznają za niebezpieczny i takie zaświadczenia mogą nam się wówczas przydać.
W bagażu podręcznym nie wolno mieć jedzenia. Zakazane jest wnoszenie alkoholu nawet w niewielkich ilościach.
Wodę, alkohol, jedzenie można zakupić po odprawie w sklepach na lotnisku lub w samolocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here