Okres ciąży to czas oczekiwania, wielkiej radości, ale to również miesiące troski i niecierpliwości. Przez wiele długich tygodni skupiasz się na swoim brzuchu i martwisz, czy aby na pewno wszystko idzie jak należy. Z pewnością czekasz także na pierwsze symptomy aktywności twojego malucha. Zatem kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka? Jak je rozpoznać? Czy można ich nie zauważyć albo pomylić z czymś innym? W którym tygodniu ciąży można spodziewać się pierwszych kopniaków?
Wyobraźnia zwykle podpowiada obrazy zaczerpnięte z filmów, kolorowej prasy czy internetu. Dlatego przyszłe mamy wyobrażają sobie niekiedy, że zobaczą od razu odciśnięty na swoim brzuchu kształt stopy albo małej rączki. Tymczasem pierwsze ruchy twojej pociechy są bardzo delikatne. Mało tego,są na tyle subtelne, że w pierwszych dniach można je w ogóle pominąć lub pomylić z ruchami jelit.
Najczęściej pierwszych ruchów możemy spodziewać się około połowy ciąży, czyli w okolicach jej dwudziestego tygodnia. Zwykle dają się odczuć w chwilach spoczynku – więc jeśli oczekujesz na moment kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka, połóż się wygodnie. To oczywiście data względna, bo wszystko zależy od indywidualnych czynników. Dlatego nie jest to termin graniczny, którego należy pilnować z kalendarzem w ręku.
Kobiety, które rodziły już wcześniej mogą odczuwać i obserwować takie ruchy już dużo wcześniej, bo nawet około szesnastego tygodnia ciąży.
Poza tym wielokrotne matki mogą być po prostu bardziej świadomie i wcześniej te pierwsze ruchy zaobserwować. Istnieje również możliwość, że kobiety o bardzo szczupłej budowie ciała ruchy odczują wcześniej niż w połowie ciąży, z kolei tęższe mogą zobaczyć je później, a ma to związek z warstwą tkanki tłuszczowej, która może maskować pierwsze symptomy. Ale w każdym przypadku pierwsze ruchy dziecka to delikatne muśnięcia, czasem uczucie to przypomina pękanie małego balonika w środku ciała albo pływanie w brzuchu maleńkiej rybki. Dopiero jednak potem możesz spodziewać się falującego brzucha, a następnie kopniaków z prawdziwego zdarzenia. Co więcej – te osławione i wyczekiwane ruchy mogą w zaawansowanej ciąży być bardzo bolesne, nie przypominając wcale mistycznych przeżyć. Ma to związek z tym, że dziecko jest coraz większe, a miejsca w macicy z każdym dniem coraz mniej.
Wprawdzie pierwsze ruchy dziecka nie są widowiskowymi kopniakami, które widać gołym okiem, ale z całą pewnością należą do spektakularnych i wyjątkowych przeżyć. Warto zapisać sobie datę pierwszych ruchów w kalendarzu ciąży, który zbierając podobne wydarzenia, może być potem wspaniałą pamiątką. Czas kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka i potem następne – te coraz bardziej odczuwalne, należy niewątpliwie do najlepszego okresu ciąży. Bo daje namacalne dowody żywej istoty, które zamieszkuje twoje ciało. Czasami być może trudno dać wiarę dwóm, nawet najbardziej wyraźnym kreskom na teście ciążowym czy pojawiającym się z czasem lekkim krągłościom. Ale pierwsze muśnięcia to z pewnością niezbite potwierdzenie obecności dziecka – jednoznaczne i niezwykle wymowne.