Jak wybrać fotelik dla dziecka?

Fotelik dla dziecka kupujemy ze względu na to, że tego wymagają od nas przepisy ruchu drogowego. Jednak jest to powód jedynie formalny. Podstawowym powodem zakupu fotelika jest oczywiście kwestia bezpieczeństwa naszego dziecka podczas jazdy. Trzeba jednak wiedzieć, że bezpieczeństwo naszego dziecka nie zależy tylko od samego posiadania fotelika, ale także od tego czy będzie od dobrze dobrany.

Kupując fotelik samochodowy dla dziecka przede wszystkim należy wciąć pod uwagę warunki fizyczne swojego malucha. Mowa tu między innymi o wadze dziecka. Od tym kątem producenci fotelików oferują foteliki z podziałek na pięć grup. Pierwsza grupa to grupa 0 dla niemowląt o wadze nie przekraczającej 10 kg. Druga grupa to grupa 0+ i przeznaczona jest dla niemowląt o wadze nie przekraczającej 13 kg. Trzecia grupa to grupa I przeznaczona dla niemowląt o wadze do 18 kg. Czwarta grupa to grupa II przeznaczona dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg. I ostatnia grupa III przeznaczona jest dla dzieci o wadze do 36 kg. Zatem jeśli zastanawiamy się jaki fotelik dla dziecka będzie najlepszy zawsze należy brać pod uwagę wagę swojego dziecka.

Wspomniano już wcześnie o kwestii bezpieczeństwa. Jeśli chcemy mieć pewność, że zakupiony fotelik na pewno spełni swoje zadanie sprawdzić należy czy posiada on odpowiednią homologację. Chodzi tutaj o homologację ECE. Także fotelik dla dziecka musi posiadać taki certyfikat. Jeśli fotelik posiada taką homologację możemy być pewni, że spełnia on wszystkie normy europejskie. Taka homologacja świadczy jeszcze o jednej bardzo ważnej sprawie. Oznacza bowiem, że fotelik pozytywnie przeszedł testy zderzeniowe.

Nie można oczywiście zapomnieć o tym, że każdy fotelik dla dziecka musi być dokładnie dopasowany do modelu samochodu jakim dziecko będzie przewożone. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że nie każdy foteli udać się idealnie zamontować w każdym samochodzie. Jest to zatem kwestia, na którą także należy zwrócić uwagę dokonując wyboru fotelika samochodowego dla dziecka.

Wybierając fotelik samochodowy dla dziecka zwrócić należy uwagę także na dodatkowe elementy zabezpieczające. Każdy fotelik posiada oczywiście pas bezpieczeństwa. Jednak wielu producentów montuje w fotelikach pasy krzyżowe. Niektóre foteliki posiadają także specjalną barierkę. Dzięki temu dziecko jest dużo bardziej bezpieczne podczas gwałtownego hamowania.

Wielu rodziców zadaje sobie także pytanie jakie miejsce w samochodzie będzie najlepsze to zamontowania fotelika dla dziecka. Wszelkie testy bezpieczeństwa wskazują na to, że najbezpieczniejszym miejscem jest środek tylnej kanapy w samochodzie. Wszystko dlatego, że dzięki temu dziecko oddalone jest od drzwi. Miejsce to musi być jednak wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Jeśli jednak w samochodzie środkowe miejsce na tylnej kanapie nie posiada pasów bezpieczeństwa wówczas najlepszym miejscem dla dziecięcego fotelika będzie miejsce na tylnej kanapie za siedzeniem pasażera. Miejsce to pozwala na bardzo szybkie wyjęcie fotelika w razie konieczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here