W kwestii dziecięcego czytelnictwa

To, że czytanie jest bardzo istotne, wiedzą już nawet przedszkolaki. Na szczęście nawet w dobie internetu można zaszczepić w dzieciach chęć i potrzebę czytania. Nie trzeba się nawet za bardzo starać, aby tego dokonać, bo dzieciaki czytają na potęgę. Ważne jest również to, co czytają, dlatego tutaj właśnie jest możliwość do naszego pedagogicznego oddziaływania. Przedszkola i szkoły bardzo często organizują dla uczniów specjalne zajęcia związane z czytaniem, książkami, biblioteką. Ważne jest, aby dzieci już od najmłodszych lat poznawały sposób, w jaki funkcjonują wydawnictwa, jak korzystać z biblioteki, itp.

Podczas spotkań w bibliotece z przedszkolakami, dzieci mają możliwość zapoznania się z księgozbiorem, który jest przeznaczony specjalnie dla nich. Mogą pooglądać książki, porównać okładki, nauczyć się szukania odpowiednich tytułów. Poznają też tajniki samej instytucji biblioteki. Tego, w jaki sposób funkcjonuje, jak pracuje pani bibliotekarka, kto może wypożyczać książki, kiedy trzeba je oddawać, itd. Podczas takich spotkań poruszany jest również temat szacunku dla książek. To bardzo ważne, bo dziś, kiedy dzieci maja dostęp do przeróżnych zasobów i technologii, mogą nie do końca pojmować to zagadnienie.

W bibliotece zaś można im wyraźnie wytłumaczyć, że wypożyczane książeczki wymagają szczególnego traktowania, nie należy ich niszczyć, narażać na działanie złych czynników, zaginać rogów, ani gubić. Ponieważ książki z biblioteki maja służyć bardzo wielu dzieciom. Pokazuje się również dzieciakom, że nawet te najbardziej wysłużone egzemplarze ich ulubionych książeczek, zasługują na szacunek i dobre traktowanie.

Aby zachęcić dzieci do opowiadania o ulubionych książkach, zachęca się je do wykonywania prac plastycznych, które przedstawiają ulubionych bohaterów, postacie z bajek, czy komiksów. Jeśli nauczymy dzieci miłości do książek, na pewno zaprocentuje to w przyszłości. A czytanie daje naszym maluchom ogromne korzyści. Warto również uświadamiać ten fakt rodzicom. Nie każda rodzina musi być przyzwyczajona do czytania dużej ilości książek. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby również dorosłym tłumaczyć, dlaczego warto czytać książki w każdym weku.

Im więcej nasze dziecko czyta, tym lepiej mu to idzie. A umiejętność szybkiego czytania procentuje w przyszłości szybszym uczeniem się, skuteczniejszym zapamiętywaniem, czy lepszym rozumieniem. dzieci uczone czytać od najmłodszych lat, mają zdecydowanie bardziej rozwiniętą wyobraźnie. Istnieją też badania, które potwierdzają, że czytanie książek ma wpływ na poczucie empatii i tolerancje wobec inności. Historie zawarte w książkach prezentują świat, który nie jest jednorodny, który ma rożne odcienie, w którym żyją ludzie o rozmaitych poglądach i przekonaniach. Kiedy dziecko poznaje ten świat na kartach powieści, jeszcze zanim zdąży samo się przekonać, że ziemia jest okrągła, łatwiej będzie mu w przyszłości zaakceptować te odmienności. Będzie tez bardziej wrażliwe na ludzką krzywdę, ale i tez bardziej pewne siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here