Jaki alkomat kupić?

Każdy kierowca ma od czasu do czasu potrzebę przebadania się alkomatem. Najczęściej sytuacja taka jest rano po przyjęciu, które odbywało się dzień wcześniej. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie alkomatu. Jednak jego wybór nie jest łatwy, gdyż na rynku dostępnych jest wiele modeli alkomatów.

Generalnie można powiedzieć, że na rynku zakupić można trzy modele alkomatu. Pierwszym z nich jest alkomat półprzewodnikowy. Jest to alkomat najtańszy i dlatego tego najpopularniejszy. Mają one jednak jedną znaczącą wadę. Chodzi o to, że ich wyniki nie są zbyt dokładne. Wszystko dlatego, że wpływ na wynik pomiaru alkomatem półprzewodnikowym mają czynniki zewnętrzne. Zaliczyć można do nich na przykład wcześniej zjedzony posiłek czy zapalony papieros. Jeśli zatem potrzebujemy bardzo dokładnego wyniku nie będzie to dobry wybór. Natomiast jeśli mamy potrzebę przebadania się od czasu do czasu tak, aby mniej więcej sprawić stężenie alkoholu to będzie to wybór najlepszy.

Drugi model alkomatu to alkomat elektrochemiczny. Jest to alkomat, który podaje bardzo miarodajny wyniki. To właśnie te alkomaty używane są przez policję podczas kontroli drogowych. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na ten model alkomatu to od czasu do czasu będzie on wymagał kalibracji. Wszystko po to, aby cały czas podawał on dokładne wyniki pomiaru. Alkomaty te często nazywane są także alkomatami dowodowymi. Wszystko dlatego, że ich wyniki brany jest pod uwagę podczas rozpraw sądowych.

Na koniec wymienić należy jeszcze jeden, najbardziej profesjonalny, alkomat. Jest to alkomat spektrofotometryczny. Jest to alkomat, którego nie nosi się przy sobie. Jest to urządzenie zbyt zaawansowane. Ten typ alkomatu spotkać można na posterunkach policji oraz w szpitalach. Alkomaty spektrofotometryczne dają najbardziej dokładne wyniki pomiaru.

Jak zatem widać na rynku dostępnych jest kilka modeli alkomatów. Różnią się one swoim działanie i dokładnością, ale także i ceną. Alkomat najprostszy można zakupić już za kilkadziesiąt złotych, natomiast ten najbardziej profesjonalny, czyli spektrofotometryczny to wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Zatem jaki alkomat kupić? Odpowiadając na to pytania od razu można powiedzieć, że alkomatu spektrofotometrycznego kupować się nie opłaca. Jest to urządzenie niezwykle specjalistyczne i dlatego nie ma potrzeby posiadania takiego alkomatu dla użytku prywatnego. Najlepiej jest kupić alkomat albo półprzewodnikowy albo alkomat elektrochemiczny. Jeśli potrzeba przebadania się alkomatem występuje sporadycznie i nie ma konieczności poznania bardzo dokładnego wyniki to w zupełności wystarczy alkomat półprzewodnikowy. Natomiast alkomat elektrochemiczny to najlepszy wybór dla kierowców zawodowych, czyli na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek. Tacy kierowcy jeżdżą samochodem codziennie, dlatego potrzebują bardzo dokładnego wyniki badania alkomatem. Dlatego dla nim najlepszym wyborem będzie właśnie ten typ alkomatu. Oczywiście najlepsza sytuacja to taka kiedy w ogóle nie mamy konieczności poddania się badaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here