Nie ma róży bez kolców...

Od niepamiętnych czasów róże są najpopularniejszymi i najbardziej podziwianymi krzewami w Europie. Nie ma w tym niczego dziwnego, przecież kwiaty róży od wieków stanowią symbol miłości, piękna oraz dumy. Jak mówi jednak stare porzekadło, nie ma róży bez kolców. A zaniedbane krzewy rozrastają się nadmiernie, tworząc istną dżunglę. Stąd też róże trzeba przycinać. Kiedy ciąć róże, jak to robić – biorąc pod uwagę ich rozmaite gatunki? Dowiecie się tego z dalszej lektury. Zapraszam.

Dlaczego należy przycinać róże? Przyczyny są co najmniej trzy. Po pierwsze, przycinanie róży pozwala na dopuszczanie do niej więcej powietrza i światła, co chroni roślinę przed rozmaitymi chorobami. Po drugie, pobudza roślinę do kwitnienia oraz intensywniejszego wzrostu. A po trzecie pomaga wydatnie tworzyć zdrową i najbardziej pożądaną strukturę krzewu.

Przejdźmy zatem do kluczowego problemu, poruszonego w niniejszym artykule. Mianowicie – kiedy ciąć róże? Jedno jest pewne – na pewno nie jesienią. Dlaczego? Roślina może nie zdążyć zaleczyć ran po zabiegu zanim przyjdą pierwsze mrozy. Co się dzieje z nią dalej, chyba nie muszę mówić. Dlatego też najlepszym okresem na przycinanie róż jest wiosna, w szczególności zaś początek lub połowa kwietnia, kiedy ryzyko przymrozków jest zdecydowanie najniższe. Oczywiście, wyjątkiem tutaj będą róże kwitnące tylko raz w sezonie – przycina się je latem, co sprawia, że krzew naprawdę bujnie rozkwita. Cięcie róż należy wykonać przy słonecznym i suchym dniu, aby uniknąć ryzyka wystąpienia wszelkich chorób związanych z grzybami. Drugie natomiast cięcie – czysto pielęgnacyjne, należy wykonywać przez cały okres kwitnienia rośliny. W ten sposób usuwamy przekwitnięte pąki i chore gałązki.

Wiemy już, kiedy ciąć róże, ale nie wiemy, jak to robić. Zaraz się zatem dowiemy. Są takie trzy, niepisane zasady, pozwalające skutecznie ciąć róże. Po pierwsze musisz wybrać prawidłowo naostrzone narzędzie – takie, które wykonywać będzie gładkie, proste i równe cięcia – najlepszy wiec będzie mały, ręczny sekator. Warto wybrać taki, który został wykonany z dobrego materiału i nie stępi się po kilku użyciach. Po drugie, należy wybrać odpowiednie miejsce cięcia. Zawsze odnosi się ono do określonego pąka, choć może się różnić w zależności od gatunku róży. Zazwyczaj takie miejsce znajduje się na wysokości około pół centymetra nad oczkiem skierowanym na zewnątrz pędu i samego krzewu. Po trzecie, różę należy ciąć w taki sposób, aby rana była jak najmniejsza. Tniemy więc zazwyczaj prosto albo też pod lekkim kątem. Ważne jest także aby nie wykonywać nacięć próbnych – bo przez nie mogą wniknąć szkodliwe dla rośliny patogeny. Po nacięciu rany należy zasklepić jedną z szeroko dostępnych maści ogrodniczych, a kondycję rośliny poprawi także jej wzmocnienie odpowiednim nawozem oraz regularne podlewanie.

Metody przycinania co prawda różnią się w zależności od gatunku rośliny, ale o tym można przeczytać w czeluściach internetu. Natomiast teraz już wiesz, kiedy i jak należy przycinać róże.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here