jaki program antywirusowy

Programy antywirusowe oraz zabezpieczające mogą wykryć, stonować (poddać kwarantannie) oraz wyeliminować mnóstwo typów szkodliwego oprogramowania, jakiego nie brakuje na stronach internetowych. Wirusy, konie trojańskie oraz robaki dzięki zastosowaniu odpowiednich programów są bezbronne. Program antywirusowy ma swoją technikę wyszukiwania ataków na komputer. W związku z tym należałoby zdecydować się na dobrej jakości program, jednakże czym się kierować i jaki program antywirusowy kupić?

Jak funkcjonuje program antywirusowy?
Każdy program antywirusowy stosuje trochę odmienny proces wyszukiwania niebezpieczeństw. Z prostych względów detale nie są jawne, lecz wiadomo, iż programy te szukają swoistych zmian wprowadzonych w plikach czy rejestrach systemowych, jakie są specyficzne dla pewnych wirusów. Czytnik antywirusowy, będący centrum całego programu, przetwarza pliki, poszukując swoistych znaków pozostawionych przez niebezpieczne oprogramowanie, i gdy takowe odnajdzie, wykonuje daną czynność. Konkretne programy antywirusowe posiadają swoją bazą wirusów, więc wyróżniają się różnorodną efektywnością i w zależności od możliwości konkretnego programu, różnorodne są również dostępne możliwości.

Zadania programu antywirusowego
Reguła działania opisywanego oprogramowania jest prosta. Przede wszystkim zajmuje się ono wykrywaniem ewentualnych niebezpieczeństw (w tym zakażonych plików) i potem poddaniem ich kwarantannie, próbie „uleczenia” czy wyeliminowania. W wielu wypadkach użytkownik jest pytany, co należy zrobić z konkretnym plikiem. Niewątpliwie zakres ochrony możemy sami ustalać i również decydować o tym, że antywirus będzie dysponował wolną ręką lub może ma nas informować o wszystkiej prowadzonej czynności. Co jednakowo istotne, tego rodzaju programy odpowiadają na wszystkie próby pobrania jakichś plików z Internetu. Niezwłocznie je skanują oraz w razie jakichś kłopotów, informują nas o tym. Do tego dochodzi także skanowanie stron internetowych i również wszystkie pozostałe czynności, połączone pomiędzy innymi z przeprowadzaniem regularnego skanowania dysku twardego lub też eliminowaniem zbędnych programów, jakie hamują system. Musimy pamiętać o tym, iż antywirus nie będzie efektywny, gdy jego baza wirusów wykaże się nieaktualna. Wszystko to powoduje, iż potrzebne jest otwarcie automatycznych aktualizacji, tak abyśmy przez cały czas byli w odpowiedni sposób chronieni.

Kiedy płatny antywirus jest łatwiejszy aniżeli bezpłatny?
Bezpłatny antywirus sprawdzi się w większości domowych komputerów, na których nie zapisujemy istotnych informacji (jak np.: hasła do banku itp.) czy niezwykle często robimy kopie zapasowe danych. Należałoby jednakże postawić na odpłatne wyjście, kiedy na dysku znajdują się pliki z poufnymi danymi lub zdjęciami lub filmami, jakie pod żadnym pozorem nie powinny dostać się w nieodpowiednie ręce. Z kolei w środowisku handlowym, na komputerze z Windows 10 (czy starszym), płatny antywirus może być odpowiedniejszym wyjściem, gdyż zarówno strata dostępu do służbowych dokumentów, jak również ujawnienie tajemnic służbowych cyberprzestępcom, może skończyć się znaczniejszymi stratami czy przestojem w działaniu spółki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here