Jakie tabletki antykoncepcyjne

Jakie tabletki antykoncepcyjne wybrać? Chociaż są one od lat jedną z najpopularniejszych pośród Polek metod zabezpieczania przed ciążą, to ich wybór nadal zostawia mnóstwo do czynienia. Tabletki antykoncepcyjne występują w czterech typach, z jakich każdy różni się ilością hormonów oraz w związku z tym przeznaczony jest kobietom w odmiennym wieku oraz o rozmaitych potrzebach.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?
Właściwie wszelkie tabletki antykoncepcyjne mają taki sam proces funkcjonowania. Przede wszystkim blokują one owulacje, dzięki czemu z jajników kobiety nie są wytwarzane komórki jajowe, co z kolei zapobiega zapłodnienie. Dodatkowo, tabletki antykoncepcyjne wywołują także zmiany śluzu szyjki macicy. Śluz tenże staje się bardziej gesty, gęsty oraz niedostępny dla plemników, co także efektywnie zabezpiecza kobietę przez zajściem w ciąże.

Jak dobrać najlepsze tabletki antykoncepcyjne?
Tabletka antykoncepcyjna składa się z estrogenów oraz progesteronu. Na rynku dostępnych jest parę generacji tabletek antykoncepcyjnych, jakie różnią się przede wszystkim typem składowej progestagennej. Tabletki mają także odmienną zawartość estrogenów, jaka waha się od 20 do 35 µg. Dzięki temu dla każdej kobiety można samodzielnie dobrać najwłaściwszą pigułkę antykoncepcyjną. Pastylek pierwszej generacji już się nie wytwarza, druga generacja to tabletki z progestagenem o nazwie lewonorgestrel. Z jednej strony uważa się, iż lewonorgestrel jest progestagenem o jednej z silniejszych właściwości androgennych pośród progestagenów, co wiąże się z zagrożeniem pojawienia się skutków ubocznych w formie trądziku lub zbytniego owłosienia. Z innej jednakże strony najlepsze pigułki antykoncepcyjne to pigułki drugiej generacji. Są najsolidniejsze pod względem małego zagrożenia powikłań zakrzepowo-zatorowych. Jest to także grupa tańszych, a nie oznacza to, iż słabszych, tabletek. Trzecia generacja tabletek zawiera jako element progestagenny norgestimat, dezogestrel czy gestoden. Są one często wykorzystywanymi pigułkami, jakiej przedstawiają śladowe oddziaływanie androgenne, jednakże w większym stopniu mogą wiązać się z powstaniem powikłań zakrzepowo-zatorowych lub schorzeń gospodarki tłuszczowej. Do czwartej generacji należą pigułki z dienogestem czy drospirenonem. Są to tabletki, jakie przedstawiają skuteczne oddziaływanie antyandrogenne, więc jest to najdoskonalsza metoda antykoncepcji dla pań z kłopotami z trądzikiem lub zbytnim owłosieniem ciała. Niestety, parę badań dowiodło, iż zagrożenie zakrzepicy w wypadku tychże tabletek także jest większe. Podsumowując, dobierając najodpowiedniejszą antykoncepcję, należałoby zbalansować korzystne oddziaływanie pastylek jak również bezpieczeństwo ich stosowania.
Tabletki antykoncepcyjne bez recepty?
Niezwykle często zadawane jest pytanie dotyczące tego, czy możliwe jest kupienie pastylek antykoncepcyjnych bez recepty. Odpowiedź brzmi jednakże: nie! Wszelkie środki hormonalne wydawane są przez apteki tylko na bazie recepty wypisanej przez specjalistę. Co prawda są strony internetowe oferujące sprzedaż takich środków na podstawie recepty wystawionej przez internet, lecz nie należałoby ryzykować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here