Kiedy noworodkowi odpada pępek?

Każdy rodzic martwi się o swoje dziecko. Jednak w sytuacji młodych mamuś i tatusiów brak doświadczenia, niepewność, strach, że zrobi się coś nie tak jak powinno niestety tylko dodają zmartwień. Pielęgnacja noworodka jest tematem oczywistym i powszechnym. Jednak, gdy robi się to pierwszy raz – wydaje się strasznie trudna. Młody rodzic, gdy widzi pępek swojego kilkudniowego dziecka często jest przerażony. Nie wie co można, a czego nie wolno. Zastanawia się jaki sposób pielęgnacji będzie odpowiedni, kiedy odpada pępek?. Z pomocą często przychodzą mamy, teściowe, siostry czy przyjaciółki. Podpowiada również położna środowiskowa. Kilka pytań i kilka odpowiedzi znajdziecie również w poniższym artykule.
Tak więc, kiedy odpada kikut pępowinowy? To zależy od dziecka, zależy od sytuacji. Zazwyczaj dzieje się to w czasie pomiędzy 7 a 10 dniem po urodzinach dziecka. Często jednak zdarza się, że pępek odpada 11, 12 czy 14 dnia. Nie ma się co martwić – to normalne. Lekarze tłumaczą, że powinien on standardowo odpaść do dwóch tygodni od narodzin, ale nie musi się tak stać. Może być taka sytuacja, że pępuszek będzie trzymał się aż do 29 dnia życia dziecka. Ale jeśli nie ma stanu zapalnego, gojenie przebiega prawidłowo i pępowina była grubsza, dziecko urodziło się nie drogami natury, a przez cesarskie cięcie i/lub jest wcześniakiem nie należy z tym nic robić. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i spokojnie poczekać. Jednak, gdy coś nas niepokoi, zawsze warto udać się po poradę do pediatry.
Co warto wiedzieć o pielęgnacji? Należy dbać o to, aby pępek był suchy i czysty. Nie można go smarować kremami, zasypywać pudrem czy zaklejać plastrem. Warto go wentylować, gdyż dostęp świeżego powietrza przyspiesza proces gojenia. Jeszcze kilkanaście lat temu młode mamy obowiązkowo przecierały kikut 70-procentowym roztworem spirytusowym. Dzisiaj wiemy, że takie postępowanie nie jest dobre. Nawet o kilka dni wydłuża się czas, po którym pępuszek odpada. Takie postępowanie może być również przyczyną groźnych podrażnień w szczególności delikatnej skóry wokół pępka. Wiele lat temu mówiono, aby pod żadnym pozorem pępka nie chlapać, a Boże broń, nie moczyć w wodzie. Dzisiejsze zalecenia są mniej restrykcyjne. Dziecko całe należy kąpać, wraz z pępuszkiem, używając delikatnego mydełka lub preparatu przeznaczonego dla noworodków. Zabiegi pielęgnacyjne z reguły nie powinny być bolesne dla noworodka – dotykanie czy mycie pępuszka nie boli naszego maleństwa.
Pępek należy delikatnie pielęgnować i obserwować jego stan. W sytuacji, gdy wokół pępka dziecka pojawił się obrzęk albo skóra wokół niego jest zaczerwieniona bądź też Twoją uwagę zwraca nieprzyjemny zapach, albo sącząca się krew lub ropa, trzeba jak najszybciej iść z dzieckiem do pediatry. A gdy pojawiała się gorączka, a w Twoim odczuciu pępek wygląda bardzo źle, to należy jak najszybciej wezwać lekarza albo pojechać z dzieckiem na SOR. Zawsze watro sprawdzać, co się dzieje i szybko reagować. Bo jak to mówią, lepiej zapobiegać, niż leczyć.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOwulacja
Następny artykułCzas na studia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here