Kiedy po porodzie można zajść w ciążę?

Wśród świeżo upieczonych rodziców często zdarzają się dyskusje i rozmowy o tym, kiedy po porodzie można zajść w ciążę. Okazuje się, że sprawa wcale nie jest tak oczywista. Na dodatek często powtarzane są błędne przekonania, które owocują kolejnym dzieckiem w bardzo krótkim odstępie czasu. Część par planuje mieć potomstwo jedno po drugim, jednak zdecydowana większość woli odczekać przynajmniej rok czy dwa. Bez względu na to, do której grupy się należy, warto wiedzieć, kiedy po porodzie można zajść w ciążę, choć odpowiedź na to pytanie nie należy do łatwych, gdyż w grę wchodzi wiele indywidualnych czynników. Warto wziąć pod uwagę to, że zachodzenie w ciążę bezpośrednio po narodzinach dziecka może być wyczerpujące dla organizmu kobiety. Z uwagi na jej zdrowie i siły, należy wstrzymać się w tym krokiem przynajmniej kilka miesięcy.

Kobieta, która ma za sobą poród, przez następne półtora miesiąca po nim jest w okresie połogu. Określeniem tym nazywany jest czas powracania do pełni sił, w tym także oczyszczania i obkurczania się macicy oraz gojenia ran. Następuje wtedy również duże wahanie się hormonów, które muszą ustabilizować się po ciąży i porodzie. Warto podkreślić, że każdy organizm inaczej działa, zatem u różnych pań w innym momencie może nastąpić owulacja. W niektórych przypadkach ma to miejsce wyjątkowo szybko, bo już w ciągu miesiąca od narodzinach dziecka, a więc jeszcze w trakcie połogu. Z tego powodu część świeżo upieczonych mam jest zaskoczona faktem, że uprawianie seksu w pierwszych tygodniach po porodzie zakończyło się kolejną, nieplanowaną jeszcze ciążą. Dowodem tego są dzieci tych samych rodziców, które nie są bliźniakami ani wcześniakami, a przyszły na świat w tym samym roku kalendarzowym.

Zastanawiając się nad tym, kiedy po porodzie można zajść w ciążę, warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię. Połóg to moment, w którym uaktywnia się laktacja. Jeśli kobieta będzie kontynuować karmienie piersią, wówczas jej organizm produkować będzie hormon, zwany prolaktyną. Jego działanie wiąże się m.in. z hamowaniem płodności. Nie oznacza to jednak stuprocentowej metody antykoncepcji. Jest naprawdę bardzo wiele przypadków, gdy kobiety karmiące, pewne tego, że są zabezpieczone, zachodziły w ciążę. Zwykle zdarza się to w sytuacji, gdy dziecko je również inne rzeczy, a mleko matki stanowi w jego diecie tylko jeden z elementów. Nieregularne karmienie piersią osłabia wydzielanie prolaktyny, zatem zapłodnienie jest w takiej sytuacji jak najbardziej możliwe.

Mówiąc o tym, kiedy po porodzie można zajść w ciążę, trzeba mieć na uwadze fakt, że wszystko zależy od konkretnej kobiety, jej organizmu, układu hormonalnego, kondycji. Ważne jest także to, jak wyglądał sam poród. Jeśli był wyjątkowo trudny lub zakończył się cesarskim cięciem, wtedy z medycznego punktu widzenia lepiej unikać możliwości zapłodnienia. Jeśli chodzi o „cesarkę”, wskazane jest zaczekanie przynajmniej 12 miesięcy, ponieważ blizna powinna móc zagoić się i w pełni zregenerować. Z kolei krótka przerwa między ciążami może poskutkować koniecznością przeprowadzenia kolejnego cięcia podczas następnego porodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here