Co umieścić w cv?

Zmieniając pracę zawsze musimy w cv wpisać zainteresowania. Jest to jedna z wymaganych rubryk. Dlaczego jest ona tak ważna? Wielu łowców głów uważa, że to właśnie zainteresowania mówią najwięcej o kandydacie. Ostatnio spotkałam się z rekruterką, która zawsze zadaje kandydatom jedno podstawowe pytanie: co ostatnio czytałeś? Według niej człowiek, który nie czyta nie ma pędu do wiedzy. Taki kandydat, gdy w pracy zetknie się z problemem, który go przerasta, nie będzie chciał szukać rozwiązania. Podda się. Na podstawie tej wypowiedzi śmiem twierdzić, że zainteresowanie literaturą będzie bardzo mile widziane w cv. Niestety większość osób w rubryce zainteresowania wpisuje książki, kino sport. No muszę przyznać, że jest to raczej banalne. Wpisując, że interesuje cię literaturą warto przeczytać coś ciekawego. Mieć jakąś wiedzę o temacie. Podpowiem, że wiedzy z literatury nie da się nadrobić w tydzień. Więc może jednak nie warto wpisywać czegoś, co jest nam zupełnie obce?
Zastanawiając się nad pytaniem jakie zainteresowania w cv umieścić odpowiem jedno. Prawdziwe. Nie ma sensu wpisywać wydumanych zainteresowań, by wzbudzić ciekawość rekrutera, jeśli nie są one prawdziwe. Zawsze musimy liczyć się z tym, że osoba, która z nami będzie rozmawiała zna się na tym, o czy mówimy. To naprawdę nie będzie dobrze wyglądało jeżeli okaże się, że nie umiemy odpowiedzieć na pytania w tematyce, która jest w sferze naszych zainteresowań.
Jakie zainteresowania wpisać do cv ponadto? Wszystkie. Interesują cię konie? Pisz. Zajmujesz się renowacją mebli? Też pisz. Najważniejsze jest by umieć mówić o swoim hobby. Ludzi porywa pasja. Jeżeli w ciekawy sposób będziesz opowiadał o swoich zainteresowaniach, jeżeli umiesz porwać słuchaczy, to tak naprawdę nie ma znaczenia jakie zainteresowania w cv umieścisz. Ważne, że widać, że jest to twoja prawdziwa pasja, w którą wkładasz serce, poświęcasz jej czas i zaangażowanie. To jest prawdziwa wartość.
Myślę, że pytając o zainteresowania rekruterzy chcą się dowiedzieć, czy kandydat ma jakąś pasję, czy całe życie spędza na facebooku. Ludzie, których coś interesuje nie mają czasu, ani ochoty spędzać całego wolnego czasu w internecie, nic nie robiąc. Jest jeszcze jeden aspekt posiadania pasji. Ludzie, którzy czymś się interesują muszą lubić i umieć się uczyć. Nie możesz doskonalić żadnego hobby nie zdobywając o nim wiedzy. Nie ma znaczenie co cię interesuje. O wszystkim trzeba się uczyć. Człowiek, który się uczy ma otwarty umysł. Możemy założyć, że jeżeli chce mu się uczyć w wolnym czasie, będzie chciał się uczyć w pracy by się doskonalić. Taki pracownik jest wartościowy dla każdej firmy.
Po za tym sami musicie przyznać, że fajnie pracuje się z ciekawymi ludźmi, którzy mają pasje, robią w życiu coś więcej niż chodzenie do pracy, oglądanie telewizji i siedzenie w internecie. Odpowiedź na pytanie jakie zainteresowania w cv umieszczamy jest ciekawą informacją o nas dla ludzi, którzy się z nami spotykają na rozmowie kwalifikacyjnej. Mówi o nas więcej niż mogło by się wydawać. Więc może pisząc cv warto było by dobrze przemyśleć, co tam umieścimy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here