Rozmowa kwalifikacyjna

Poszukiwanie swojej wymarzonej pracy może trwać bardzo długi czas, a kiedy już poznamy naszą branżę i firmę do której pragniemy dołączyć, należy przygotować się najlepiej jak tylko możemy na rozmowę kwalifikacyjną.
Dobre CV, elegancki garnitur, nowa fryzura to nie wszystko co potrzebne jest Tobie aby wypaść na rozmowie ze swoim przyszłym pracodawcą. Możliwe nawet, że te elementy nie będą miały znaczenia, jeżeli za tym będzie stało bardzo dobre przygotowanie na temat firmy oraz znajomość branży.
Co należy wiedzieć, jak się przygotować na swoją rozmowę o pracę? Przede wszystkim należy wiedzieć do jakiej firmy startujemy, czym ona się zajmuje, dlaczego właśnie w niej chcemy pracować i co swoją osobą możemy jej dać. Dokładnej historii założenia nie musimy znać, lecz warto wiedzieć chociaż ile lat istnieje na rynku.
Dalej powinniśmy poznać naszą przyszłą branże, zarys konkurencji, mocne i słabe strony oraz możliwości jakie daje nam rynek. Nowe pomysły osoby spoza środowiska często mogą okazać się trafne, dające powiew świeżości, dlatego nie bój się mówić o swoich przemyśleniach jeżeli rozmowa wejdzie na głębszy temat.
Jeżeli chodzi o twoją osobą to powinieneś oczywiście wiedzieć o swoich dobrych i złych cechach oraz potrafić zaprezentować te pierwsze, zatuszowując negatywy. Nie przesadzając, nie koloryzując, opiszmy siebie zgodnie z prawdą w tym dobrym tylko świetle. Postaraj się pokazać swoje dobre strony z korzyścią dla firmy nie tylko od strony finansowej lecz także atmosfery w miejscu pracy, zaangażowania, lojalności i zaufania.
Jak można się jeszcze przygotować? Wchodząc w rolę pracodawcy i przewidzeniu jego pytań. A te mogą dotyczyć twojej przeszłości zawodowej oraz prywatnej. Od najbardziej oczywistych jak doświadczenie na podobnym stanowisku po ulubiony kolor. Rekruterzy stają się coraz bardziej kreatywni, wymyślając coraz co dziwniejsze pytania. Dlatego postaraj się przygotować na nawet te najgłupsze twoim zdaniem, ponieważ czasem warto przymknąć oko, schować język za zębami dla dobra przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej.
Nawet od najbardziej kreatywnego pracodawcy raczej usłyszymy także te popularne, niemal legendarne pytanie ” dlaczego chce pan u nas pracować? „, albo ” co pan może o sobie powiedzieć”. Czasem słysząc te banalne pytania można odnieść, że rekruter nie jest przygotowany do rozmowy i w ten sposób zyskuje sobie na czasie, wymyślając kolejne pytanie. Nie ma co przewracać oczami i wzdychać z pogardą, co z całą pewnością nie byłoby odebrane zbyt dobrze. Należy wymyślić coś kreatywnego, zabawnego aby dać do zrozumienia, że nie przyszło się na pogaduszki ani zwykłą rozmowę z konieczności. Zaskoczenie ( te pozytywne ), zostaje zapamiętane przez pracodawcę i wcale nie musi to być jakaś błyskotliwa myśl. Dobre wrażenie nie bierze się wyłącznie z dobrych kwalifikacji, wielu lat doświadczenia i dziesiątek certyfikatów posiadanych. To jakim ktoś jest człowiekiem ma wielkie znaczenie, którego nie powinniśmy bagatelizować. Wiele pracodawców dałoby pracę prędzej zaufanej osobie, cieszącej się życiem i będącej pomocnej swoim współpracownikom, niż gburowi odbębniającemu swoich 8 godzin zamkniętego przed światem zewnętrznym, chociaż wykonywującemu swoje obowiązki perfekcyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here