Majówka - ulubione święto Polaków

Z roku na rok, wśród wielu świąt państwowych niezwykle cenionych przez Polaków jest rodzinne święto majówki. Jest to długo oczekiwana chwila na liczne manifestowanie swojej tożsamości narodowej oraz wyjazdy na pikniki w gronie najbliższej rodziny. Wraz z nadejściem maja wszystkie ogródki działkowe lub posesje zamieniają się w liczne spotkania w gronie rodzinnym lub towarzyskim, żeby świętować uroczyste odpalenie pierwszego w sezonie grilla.
Kiedy jest majówka?
Długi weekend majowy zaczyna się od pierwszego do trzeciego dnia maja. Wówczas to mamy parę dni wolnych od pracy.
Pierwszego maja obchodzimy już od lat Święto Pracy, które powiązane jest z Międzynarodowym Dniem Solidarności wszystkich ludzi pracujących. W drugi dzień maja świętujemy powstałe od niedawna Święto Flagi, z którego jesteśmy jako naród dumni. W kolejnym dniu maja obchodzimy kolejną rocznicę uchwalenia polskiej Konstytucji Trzeciego Maja.
Święto Pracy wywodzi się ze Stanach Zjednoczonych i powstało w 1889 roku, kiedy to druga Międzynarodówka wprowadziła obchody, które miały upamiętniać strajki sprzed paru lat.
W Polsce pierwsze pochody upamiętniające ludzi pracy odbywały się w dziewiętnastym wieku. Po nastaniu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, władze tej partii uczyniły to święto priorytetowym, ustanawiając pierwszy maja narodowym świętem. W owym czasie były wprowadzane widowiskowe marsze, zabawy, które to traktowane były przez rządzących jako drugie święto, zaraz po święcie, które przypadało na dzień dwudziesty drugi lipca. Pod koniec lat osiemdziesiątych to święto nie odbywało się już tak hucznie, ponieważ kojarzyło się Polakom z przymusem w paradzie. Dzisiaj pierwszy maja jest ustawowo wolnym dniem od pracy, ale dla większości rodaków jest to okazja do wyjazdów i miłego wypoczynku na łonie natury.
2 maja obchodzimy w naszym pięknym kraju Święto Flagi, które zostało wprowadzone piętnaście lat temu. Tego dnia Polacy na całym świecie również świętują swój Dzień Polonii i Polaków za Granicą, który obchodzi się równomiernie z polskim świętem w kraju.
W Polsce tą uroczystość mamy od niedawna, a Inspiracją do jej powstania było amerykańskie święto flagi. Poza tym to święto przez najbliższe lata bardzo zyskało u nas na popularności.
Święto, które przypada na Trzeciego Maja w Polsce obchodzimy z okazji uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Siódmego maja 1791 roku po raz pierwszy wprowadzone zostało ono jako wielkie święto uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji. Na początku dwudziestego wieku zostało uznane za święto narodowe i hucznie obchodzone. Z nastaniem komunizmu w Polsce, nowe władze zabroniły obchodzenia tego święta. Wraz z upadkiem PZPR, nowe władze demokratyczne przywróciły to święto na początku lat dziewięćdziesiątych. Kościół w Polsce także ma w tym dniu swoje święto z okazji dnia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która w ty szczególnym dniu jest naszą patronką.
Z okazji licznie obchodzonych świąt w maju, Polacy wywieszają na swoich domach biało-czerwoną flagę. Organizowane są także liczne koncerty i zabawy w duchu patriotycznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here