Wpływ faz ksiezyca na organizm ludzki

Osoby interesujące się astronomią doskonale wiedzą o tym, że wyróżnia si cztery podstawowe fazy Księżyca takie jak: nów, pierwsza kwadra, pełnia oraz kwadra.
Największym zainteresowaniem od wieków cieszy się pełnia Księżyca. Wiele osób często zastanawia się, kiedy pełnia księżyca następuje. Warto wiedzieć o tym, że wówczas to Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, czyli inaczej mówiąc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi, niż Słońce.
W minionych wiekach ludzkość wierzyła w to, że pełnia księżyca ma ogromny wpływ na ich życie. Ludzie żyjący w minionych epokach wierzyli w to, że skoro pełnia Księżyca ma ogromny wpływ na przyrodę, to musi mieć również ogromny wpływ na życie ludzi. We współczesnych czasach wielu naukowców obaliło tę powszechnie panującą teorię. Uważają oni że w wierzeniach nie ma prawdy i są to zwykłe przesądy nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.
Niemniej wpływ Księżyca na przyrodę jest bardzo widoczny podczas przypływów i odpływów, które są uzależnione od siły pływowej, wielkości i głębokości danego akwenu wodnego oraz od kształtu nabrzeża. Warto wiedzieć o tym, że siła pływowa jest siłą przyciągania Słońca oraz Księżyca i zmienia się ona wraz z obrotem Ziemi oraz pozycją Księżyca i Słońca w stosunku do Ziemi. Udowodniono, że najsilniejsze pływy występują podczas nowiu oraz pełni Księżyca. Większość badaczy naukowych uważa, że ogromne pływy jakie miały miejsce około czterech miliardów lat temu miały ogromny wpływ na powstanie oraz rozwój życia na Ziemi. W tym czasie Księżyc znajdował się znacznie bliżej od Ziemi i z tego powodu jeg dużo większa niż obecnie siła przyciągania spowodowała, że pływy z oceanów wdzierały się głęboko w ląd niosąc ze sobą materiał mineralny. Umożliwiło to powstanie poszczególnych związków organicznych, które dały początek życiu na Ziemi.
Sporo osób często zastanawia się jaki jest wpływ faz księżyca na organizm ludzki, który to przecież w około sześćdziesięciu procentach składa się z wody. Przeprowadzone w tym kierunku eksperymenty naukowe udowodniły, że w czasie pełni Księżyca osoby biorące udział w teście usypiały o kilka minut dłużej. Co więcej ich sen był o kilkanaście minut krótszy. Ponadto badane osoby miały nawet o połowę mniejszy poziom melatoniny, która to w znacznym stopniu reguluje rytmy dobowe u człowieka. Zaobserwowano także, że podczas pełni Księżyca organizm ludzi wytwarza znacznie mniej serotoniny zwanej hormonem szczęścia.
W tej sytuacji warto zastanowić się nad tym czy faktycznie istnieje związek pomiędzy fazami Księżyca, a zachowaniem się ludzi? Zdania naukowców są w tej kwestii podzielone. Niektóre przeprowadzone eksperymenty wykazały bowiem, że fazy Księżyca mają znaczny wpływ na zachowanie ludzi, inne badania z kolei stanowczo zaprzeczają tej teorii.
Jedno jest pewne.Niski poziom serotoniny negatywnie wpływa na nasz nastrój co może być powodem wzrostu agresji.
Warto również wiedzieć o tym, że pełnia Księżyca ma wpływ na datę Wielkanocy. Ich termin został ustalony dopiero na Soborze Nicejskim, który odbył się w 325 roku naszej ery. Wówczas to przyjęto, że Wielkanoc będzie zawsze wypadała w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here