Okres po porodzie - kiedy możesz spodziewać się pierwszej miesiączki po urodzeniu dziecka?

Czas następujący po ciąży i porodzie to chwile radości i wielkiego szczęścia dla każdej młodej matki. Ale to również okres, kiedy organizm kobiety powoli powraca do swojej normy. Najpierw podczas połogu rozszerzona macica się obkurcza i stabilizuje się gospodarka hormonalna. Jednak również po jego zakończeniu w organizmie kobiety dalej zachodzi szereg różnych procesów. Jednym z nich jest powrót płodności, co zwykle, choć nie zawsze słusznie, łączy się z pierwszą po porodzie miesiączką.
Ale moment kiedy wraca okres po porodzie to kwestia wysoce indywidualna. Uzależnione jest to od szeregu rozmaitych czynników, jak również po prostu od organizmu kobiety. Skąd więc wiedzieć, kiedy to nastąpi? Czy z góry wiadomo kiedy można spodziewać się pierwszej miesiączki po porodzie? Czy można precyzyjnie wyliczyć dzień menstruacji i stosownie się do niego przygotować? Czy u każdej kobiety proces ten odbywa się tak samo? Kiedy po okresie połogu można ponownie zajść w ciążę?
Z pewnością wiele kobiet po urodzeniu dziecka zadaje sobie takie i podobne im pytania. Jedne z nich chciałaby moment powrotu miesiączki odwlec na długi czas. Zmęczone po okresie połogu i wciąż żywo pamiętające przecież nierzadko trudny i bolesny poród, pragną jeszcze chwilę odpocząć od niezbyt przyjemnych praw fizjologii. Inne z kolei czekają na ten moment z niecierpliwością. Niektóre świeżo upieczone matki marzą bowiem, by jak najszybciej znów zajść w ciążę i w niedługim czasie cieszyć się rodzeństwem dla swojego dziecka, dlatego niezwykle istotną kwestią jest dla nich wiedza kiedy wraca okres po porodzie, bo utożsamiają tę sprawę z powrotem płodności. Ale niestety w obu przypadkach odpowiedź nie może być jednoznaczna. Pierwszym i bardzo ważnym w tej materii zagadnieniem jest karmienie piersią. Jeśli twoje dziecko otrzymuje od ciebie naturalny pokarm na żądanie, to wysoce prawdopodobne jest, że na miesiączkę będziesz musiała trochę poczekać. Szacuje się, że może to trwać nawet około dwóch lat – to oczywiście zależy od tego jak długo będziesz karmić piersią, a ma związek z wydzielaniem dużej ilości prolaktyny, która opóźnia owulację. Jeśli jednak podajesz dziecku mleko modyfikowane w butelce, to okres powinien pojawić się mniej więcej od sześciu do ośmiu tygodni po porodzie. Możliwie jest jednak,że nawet u matki regularnie i długo karmiącej pierwsza miesiączka po porodzie pojawi się po dwóch albo trzech miesiącach od rozwiązania; za to kobieta, która zrezygnowała z podawania własnego mleka będzie czekała na okres dużo dłużej. Dlatego pamiętać należy, że organizm każdej kobiety jest inny i wpływ na moment kiedy wraca okres po porodzie mają nie tylko wymienione tu powyżej wyraźne przyczyny i konkretne czynniki,których w rzeczy samej nie należy lekceważyć ani pomijać, bo są w tej kwestii kluczowe. Ale dobrze jest nie zapominać o cechach indywidualnych i osobniczych – dlatego właśnie tak często ogólne podręcznikowe reguły mają się nijak do rzeczywistości. Ponadto brak miesiączki nie zawsze równa się brakowi płodności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here