Jak zachęcić dzieci do spędzania czasu na dworze?

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest bardzo ważne. W obecnych czasach, gdy ludzie siedzą mnóstwo czasu przed komputerami, telewizorami i telefonami, wychodzenie na dwór jest bardzo wskazane. Należy spędzać tam jak najwięcej czasu, aby dobrze dotlenić nasz umysł, aby nabrać odporności, by dostarczyć organizmowi odpowiednie witaminy ze słońca, i też, żeby trochę się poruszać. Siedzący tryb życia nie sprzyja zdrowiu. Najlepiej wychodzić na dwór z całą rodziną, jednak zachęcanie dzieci do wychodzenia na dwór nie jest wcale takie łatwe. Wolą oni spędzać czas przed urządzeniami elektronicznymi, zamiast biegać po podwórku. Zadają rodzicom pytanie, „dlaczego powinniśmy spędzać czas wolny na świeżym powietrzu, skoro wolimy robić co innego?” Dla dzieci nie jest ważne ich zdrowie, lecz bardziej spędzanie dobrze czasu. Wolę robić to. co bardziej interesujące, a nie to co jest odpowiednie. Dlatego do wychodzenia na dwór, trzeba dzieci zachęcić. Trzeba pokazać im, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest świetną opcją, lepszą od smartfonów czy laptopów. Jest to trudne zadanie, ponieważ urządzenia elektroniczne dają ogromne możliwości. Jednak nie jest to niemożliwe. Jak spędzać czas z dziećmi na dworze, a by chciały one to robić częściej, i nie trzeba było iść do tego zmuszać? Pomysłów na spędzanie czasu z dziećmi może być wiele. Zależne jest od tego, jakie mamy możliwości, i co można robić w naszej okolicy.

Spacery
Dla dzieci spacery kojarzą się z monotonią. Ciągłe chodzenie jest dla nich nudne, i sprawia, że nie chcą one tego robić. Warto wtedy, obrać cel naszej wędrówki i sprawić,aby spacer był tylko drogą, do tego co będziemy robić, a nie samą formą spędzania czasu na dworze. Jak to zrobić? Po pierwsze można obrać sobie cel wędrówki, na przykład plac zabaw, fontanna. Będzie to spędzanie czasu na dworze, jednak nie jest to główna rzecz, którą dzieci mają robić. Warto także, wymyślać różne zadania, na przykład zebrać w lesie szyszki, czy liście i wspólnie zrobić z nich domu zielnik, lub ozdoby. Dzieci z chęcią pójdą na spacer, który będzie miał jakiś cel. Można także idź do lasu, aby obserwować zwierzęta, lub z myślą obserwowania śladów na śniegu. Spacery są świetną aktywnością, jednak dla dzieci będą wydawać się nudne, jeśli ich nie urozmaicimy.

Piknik
Świetna opcją spędzania letniego czasu na dworze są pikniki. Można zabrać ze sobą jedzenie, koc, i różne zabawki, które sprawią, że nie będzie wam się nudzić na dworze. Warto zabrać piłkę, latawiec, gry planszowe, oraz wszystko to co wpadnie nam do głowy.

Wycieczki rowerowe
Dzieci bardzo lubią jeździć na rowerze. Jeszcze ciekawszą opcją będzie, jeśli wybierze się cała rodzina. Można jeździć w bliskie trasy, a jeśli dzieci są na to gotowe nawet i na cały dzień. Można jechać nad jezioro, rzekę, lub do miasta. W tym ostatnim należy jednak pamiętać, że dzieci powinny bardzo dobrze znać przepisy o ruchu drogowym.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, nie jest wcale takie trudne i nudne. Wystarczy trochę pomyśleć, zastanowić się, czym lubią interesować się dzieci. Może zainteresują je wycieczki rowerowe, pójście na plażę, lub różnego rodzaju podchody. Można bawić się w poszukiwaczy skarbów, śledzić tropy zwierząt, czy nawet zrobić mapę miasta, i pokazać dzieciom jak się nią posługiwać. Wszystko zależy od tego jaką mamy wyobraźnię i możliwości, oraz w jakim wieku jest dziecko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here