Seks po porodzie – kiedy?

Pary, którym urodziło się dziecko, po pewnym czasie od jego przyjścia na świat zaczynają myśleć nad powrotem do aktywności seksualnej. Pojawiają się zatem pytania związane z tym, kiedy po porodzie można się kochać. Jak wiadomo, czas ciąży oraz sam moment narodzin to dla kobiety olbrzymi wysiłek. Jej ciało, a zwłaszcza drogi rodne, muszą mieć możliwość zregenerowania się. Poza tym świeżo upieczona matka zwykle jest dość zmęczona. Nie chodzi tu jedynie o pierwsze dni i połóg. Często niemowlę wymaga bardzo dużej uwagi i opiekowania się nim 24 godziny na dobę, co powoduje nieprzespane noce, senność i zmęczenie. Nic więc dziwnego, że kobieta może nie być początkowo zainteresowana seksem. Przyczyną bywają tu również hormony. Oczywiście sytuacja może również wyglądać zupełnie inaczej. Najlepiej więc, jeśli decydujący głos w kwestii tego, kiedy po porodzie można się kochać, będzie należał do kobiety. Partner powinien uszanować jej zdanie i nie naciskać ani nie wywierać presji.

Jeśli kobieta uzna, że chce powrócić do życia seksualnego, również mogą pojawić się dylematy dotyczące odpowiedniego momentu na ten krok. Odpowiadając na pytanie, kiedy po porodzie można się kochać, trzeba zaznaczyć, że sam połóg trwa sześć tygodni. W tym czasie matka musi dojść do siebie – zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie – dlatego seks jest absolutnie zakazany. Później wskazana jest przynajmniej jedna konsultacja z lekarzem, by ten zbadał pacjentkę i pomógł ocenić, czy może znów uprawiać seks, czy jednak warto z tym jeszcze poczekać. Na pewno myśląc o tym, kiedy po porodzie można się kochać, trzeba wziąć pod uwagę sposób rodzenia. Poród naturalny to jedna sprawa, jednak przy cesarskim cięciu mogą pojawić się powikłania związane z raną i szwami. W przypadku nieprawidłowego zrastania się blizny, seks nie powinien mieć miejsca. Z kolei po klasycznym porodzie siłami natury miejsca intymne muszą się zagoić. Trzeba pamiętać, że w wielu przypadkach doszło do nacięć krocza. Również macica powinna mieć czas na regenerację i oczyszczenie się (w trakcie połogu kobieta krwawi).

Ogromny wpływ na to, kiedy po porodzie można się kochać, ma więc kondycja kobiety i jej samopoczucie. W sytuacji, gdy nie ma przeciwwskazań, można zdecydować się na powrót do seksu. Krok ten musi być jednak przemyślany, zwłaszcza przez kobietę, i zależny przede wszystkim od tego, jak się czuje. To jej organizm w ostatnim czasie przeszedł wiele trudu, zatem to ona musi mieć wybór związany z momentem rozpoczęcia po porodzie aktywności płciowej. Kobieta powinna również mieć wpływ na decyzję odnośnie pozycji seksualnej. Ważne jest, aby partnerzy otwarcie rozmawiali ze sobą na ten temat. Początkowo seks powinien być oczywiście delikatny. Wiele pań odczuwa ogromną obawę przed bólem. Mężczyzna powinien więc zrobić wszystko, by poprawić ukochanej komfort i ułatwić cały proces powrotu do pełnego współżycia. Kobieta o każdym problemie powinna jak najszybciej informować swojego partnera. Ukrywanie własnego bólu czy niezadowolenia nie prowadzi do niczego dobrego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here