W trakcie przygotowań do egzaminu teoretycznego i praktycznego w celu uzyskania prawa jazdy, jednymi z najtrudniejszych zagadnień są te, dotyczące pierwszeństwa przejazdu, gdy w drogę wchodzą pojazdy kolejowe.
Najbardziej problematyczne jest to zwłaszcza dla tych użytkowników dróg, którzy z tramwajami nie mają zbyt wiele do czynienia – nie w każdym mieście, w którym odbywają się egzaminy istnieje ruch tramwajowy. Wbrew pozorom, stwierdzenie, że tramwaj ma zawsze pierwszeństwo nie jest prawdziwe (a mimo to, w większości przypadków, wciąż istniejące w zbiorowej świadomości).
W takim razie, co decyduje o pierwszeństwie? Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Podstawą są cztery reguły określające zasady pierwszeństwa:
1. Tramwaj ma pierwszeństwo na skrzyżowaniach równorzędnych, bez względu na kierunek jazdy. Przepuszcza jedynie pojazdy uprzywilejowane. W przypadku skrzyżowań oznakowanych, na których tramwaj jedzie drogą z pierwszeństwem przejazdu, oraz samochód osobowy również znajduje się na tej drodze – pierwszeństwo ma tramwaj. Gdyby skrzyżowanie było z sygnalizacją świetlną – wtedy pierwszeństwo ma samochód osobowy.
2. Podczas zjazdu z ronda również tramwaj ma pierwszeństwo.
3. Wjeżdżając na rondo, tramwaj pierwszeństwa nie ma. Większość rond w Polsce, przed wjazdem oznakowane jest znakiem ustąp pierwszeństwa. W przypadku braku takiego znaku pierwszeństwa należy ustąpić i tramwajom, i samochodom.
W przypadku rond bez oznaczenia pierwszeństwa tramwaj jest uprzywilejowany. W Polsce jednak rond tego typu jest niewiele, więc sytuacja zdarza się bardzo rzadko.
4. Tramwaje obowiązuje sygnalizacja świetlna, wedle czego jego obowiązki w stosunku do sygnalizacji są identyczne jak te, dotyczące kierującego samochodem – i należy o tym pamiętać.
Problem z tramwajami dotyka nie tylko kursantów, ale również i regularnych użytkowników dróg. Jak już wcześniej wspomniano, ruch tramwajowy w Polsce dotyczy tylko pewnego procentu miast, a co za tym idzie, kierowcy bywają nieoswojeni z innym typem pojazdów. Dlatego warto zapamiętać podstawowe zasady obowiązujące w kodeksie drogowym. Przepisy są dość zagmatwane, jednak należy o nich pamiętać. W przypadku stłuczki czy wypadku, zniszczenia mogą być bardzo znaczące, a wynikają głównie z różnic w masie pojazdów, przez co samochód osobowy może skończyć szkodą całkowitą. Zachowanie rozwagi, znajomość przepisów prawa, i przede wszystkim zdrowy rozsądek, mogą uchronić kierowców przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Niezależnie, czy jest to kursant, osoba świeżo po otrzymaniu dokumentu uprawniającego do jazdy samochodem, czy doświadczony kierowca – zawsze należy znać przepisy. Nie można poddać się rutynie, która bardzo często może przynieść przykre konsekwencje. Jadąc do miasta, w którym komunikacja zbiorowa opiera się na ruchu tramwajowym, warto przypomnieć sobie zasady poruszania się w towarzystwie małych pociągów,a pytanie kiedy tramwaj ma pierwszeństwo powinno być zawsze z tyłu głowy, aby w odpowiedniej sytuacji odpowiednio zareagować.