Czym zajmuje się radca prawny

Radca prawny jest osobą zaufania publicznego, do której obowiązków należą udzielanie pomocy prawnej, odbywanie konsultacji oraz reprezentowanie klienta przed urzędami jako pełnomocnik.

Obowiązki radcy prawnego

Z usług radcy prawnego skorzystać mogą osoby fizyczne, przedsiębiorstwa oraz podmioty prawne, które potrzebują stałej lub okazyjnej pomocy. Zakres obowiązków radcy różni się w zależności od potrzeb danego klienta. Radca prawny zajmuje się prawem cywilnym, administracyjnym, podatkowym i karnym oraz rodzinnym, spadkowym i upadłościowym, a także sprawami związanymi z nieruchomościami. Radca może zająć się sprawami windykacyjnymi w przedsiębiorstwach oraz sporządzaniem umów. Do jego obowiązków w firmie może zaliczać się regulacja stosunków prawnych pomiędzy pracodawcą i pracownikiem oraz doradztwo w sprawach ważnych wpływających na działanie firmy. Osoba fizyczna zgłaszająca się o pomoc do radcy może liczyć na pomoc w kwestii spraw alimentacyjnych, majątkowych, rodzinnych takich jak uregulowanie kontaktów rodzica z dziećmi oraz praw rodzicielskich. Radca zająć może się także rozwodami.

Etyka w zawodzie radcy prawnego

Radcę obowiązuje tajemnica zawodowa i w razie konieczności zeznawania w sądzie na mocy swojego prawa radca może odmówić składanie zeznań jeśli odpowiedź na zadane pytanie mogła by uderzyć w dobro jego klienta.

Radca ma w obowiązku unikania sporów i konfliktów interesów pomiędzy jego klientami.

Koszt usług radcy prawnego

Ceny usług świadczonych przez radcę są różne i składają się na nie następujące czynniki:
– rodzaj prowadzonych czynności,
– stopień skomplikowania sprawy,
– czas i zakres działań. Cena będzie inna dla osób fizycznych oraz firm, które korzystają z pomocy radcy oraz częstotliwości tej pomocy. Na koszty usług wpływ ma renoma kancelarii radcy oraz jego doświadczenie zawodowe. Cennik usług będzie różnił się ze względu na miasto w jakim znajduje się kancelaria. Minimalna stawka za godzinne spotkanie jaką z góry określiło Ministerstw Sprawiedliwości wynosi około 300zł. W wielu miastach świadczone są darmowe porady prawne skierowanie do osób w ciężkiej sytuacji materialnej oraz grup społecznych i obejmują one podstawową pomoc na szczeblu prawa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here