praca

W poszukiwaniach pracy systematyczność odgrywa kluczową rolę. Nie możesz przerywać swoich poszukiwań i robić sobie w nich dłuższych przerw, dopóki cel nie zostanie osiągnięty, czyli dopóki praca nie zostanie znaleziona. Od razu zarządź sobie, że w każdy tygodniu przeznaczysz określoną ilość godzin na wertowanie i sprawdzanie ogłoszeń. To nie musi być wcale pełna godzina każdego dnia. Lepiej sprawdzać oferty pracy w Żywcu częściej, ale krócej. Wygospodaruj więc sobie średnio pół godziny co dwa dni na sprawdzenie aktualnych ofert na portalu pracy Gowork, a jeśli masz czas na ich przeglądanie wyłącznie w trakcie weekendu, wydłuż te poszukiwania przynajmniej do jednej pełnej godziny.

Ustal też swoje cele. Myśl o poszukiwaniach pracy dokładnie tak jak o… pracy. Przygotuj się do tej aktywności. Napisz sobie na kartce określony termin, w którym chciałbyś mieć już jakąś posadę lub przynajmniej perspektywę na jej zdobycie, czyli np. zaproszenie na kilka rozmów rekrutacyjnych. Tylko w filmach bywa tak, że pracę otrzymuje się wprost z nieba i nie trzeba jej szukać, bo ona sama człowieka znajduje. Rzeczywistość aż tak dobrze nie wygląda. Oczywiście co niektóre stanowiska bywają zapewniane po znajomości, ale jeżeli nikt z twoich bliższych znajomych nie pracuje na wyższych stanowiskach, raczej nie masz co na to liczyć. Włóż więc trochę czasu i pracy własnej w znalezienie fajnej posady. Poszukiwania nie powinny jednak ograniczać się jedynie do wynajdowania nowych ofert. Pamiętaj, że ważną ich częścią jest też aktualizowanie CV, przygotowywanie listów motywacyjnych czy po prostu branie udziału w procesach rekrutacyjnych.

Ale nie wszystko od razu. Zanim jeszcze wejdziesz na jakąkolwiek stronę z ogłoszeniami, zapoznaj się z najczęściej popełnianymi błędami podczas szukania pracy. Niektórzy są wprost mistrzami w unikaniu ciekawych ofert. Potrafią przeglądać je dosłownie godzinami i robić to codziennie – od samego rana do późnego wieczora – a ostatecznie i tak kończą z niczym. Problemem w ich przypadku często jest… totalny brak reakcji na w miarę fajne ogłoszenia. Takie osoby liczą na to, że jeśli tylko wydłużą poszukiwania o kolejny dzień, w tym następnym dniu na pewno akurat uda im się trafić na ciekawszą ofertę. A taka sytuacja może w ogóle nie nastąpić. Zresztą wysłanie odpowiedzi na ogłoszenie nie jest równoznaczne z tym, że opisaną w ogłoszeniu pracę trzeba będzie później na pewno przyjąć, jeżeli tylko otrzyma się taką propozycję. Reaguj więc na wszystkie nieco bardziej interesujące oferty. Nawet te, które nie są idealne w stu procentach. Idealna praca tak naprawdę nie istnieje, więc im szybciej człowiek zda sobie z tego sprawę, tym lepiej dla niego.

Rynek pracy w Żywcu

Tym intensywniej musisz natomiast szukać pracy, w im gorszej sytuacji znajdujesz się w chwili obecnej. Jeżeli bowiem twoja aktualna praca w Żywcu jest całkiem zadowalająca, raczej nie będziesz mieć wysokiej motywacji do tego, by każdego dnia poświęcać ze dwie lub trzy godziny na przeglądanie ogłoszeń. Motywacja może ci zatem ułatwić poszukiwania. Myśl o tym, dlaczego chcesz je przeprowadzić i cały czas przypominaj sobie wizję swojego idealnego życia, jakie osiągniesz, gdy tylko zmienisz swoją sytuację zawodową. Teraz każdy jest w stanie dużo zarabiać. Aktualnie nie trzeba mieć nawet wyższego wykształcenia, by dojść do pensji wynoszącej więcej niż dziesięć tysięcy złotych na miesiąc. Nareszcie dotarliśmy do czasów, w których praktyczne umiejętności i rzeczywista wiedza stały się ważniejsze od dyplomów, certyfikatów i podobnych papierów. Jeżeli coś potrafisz, po prostu udowodnij, że przyjęcie cię do zespołu pracowników zapewni firmie wyłącznie same korzyści.

Ty również musisz mieć jednak swoje oczekiwania. Przyjmij postawę, która sprawi, że to nie ty będziesz walczyć o zatrudnienie, a to pracodawcy zaczną bić się właśnie o ciebie, bo każdy z nich będzie chciał cię zatrudnić. Musisz pokazać, że jesteś naprawdę wartościową osobą. Musisz mieć dosadne dowody na to, że jesteś w stanie zmienić losy każdej firmy i przyczynić się do jej szybszego rozwoju. Myśl też o swoim rozwoju. Poszukaj takiego miejsca pracy, w którym nie będziesz odpowiedzialny wyłącznie za wykonywanie pewnych powtarzalnych zadań, a co i rusz będziesz wystawiany na różne próby, dzięki czemu stale będziesz mógł się rozwijać na swoim stanowisku. Zarobki w Żywcu początkowo powinny być dla ciebie sprawą drugorzędną. Oczywiście zawsze lepiej zarabiać więcej niżeli mniej, ale czasem perspektywy rozwoju bywają ważniejsze od dochodów, które osiąga się na początku.

Teraz, gdy wiesz już, jak powinieneś postąpić, możesz od razu zasiadać do komputera, zakładać sobie konta na różnych portalach z ofertami pracy i dzień w dzień przeglądać ogłoszenia, za każdym razem odpisując na te ciekawsze. Wypróbuj też inne metody szukania pracy. Porozmawiaj na ten temat chociażby ze swoimi znajomymi, a nóż widelec to oni zaproponują ci coś ciekawego. Bądź po prostu otwarty na to, by tę nową pracę rzeczywiście znaleźć. Gdy już będziesz na to gotowy, na pewno zdołasz ją odszukać i uzyskać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here