Jakie są objawy zapalenia płuc?

Choć zapalenie płuc jest nierzadką chorobą, z którą wiele osób miało do czynienia, to nie każdy zdaje sobie sprawę, jak bardzo poważne jest to schorzenie i z czego dokładnie wynika. Wielu ludzi bywa zdziwionych powikłaniami, jakie mogą wystąpić, szczególnie wtedy, gdy zbagatelizuje się problem i nie zastosuje w odpowiednim czasie leczenia. Nie wszyscy są też świadomi, jakie są objawy zapalenia płuc, dlatego warto przeczytać kilka informacji, by w razie pojawienia się choroby szybko móc ją rozpoznać i udać się do lekarza.

W płucach każdego człowieka znajdują się pęcherzyki. Jeśli dojdzie do ich stanu zapalnego, pojawia się właśnie zapalenie płuc. Choroba może mieć kilka odmian. Specjaliści wymieniają co najmniej sześć rodzajów schorzenia – w tym wirusowe, bakteryjne, grzybicze, alergiczne, atypowe, a także chemiczne. Jakie są objawy zapalenia płuc? Na pewno jeden z nich to kłopoty z oddychaniem. Pacjent może mieć duszności, bardzo silnie kaszleć, jak również odczuwać bóle w klatce piersiowe o różnej intensywności. Oddech nie jest prawidłowy (z reguły zbyt szybki), często można usłyszeć charakterystyczny świst. Powietrzność płuc – wskutek stanu zapalnego miąższu – ulega znacznemu zmniejszeniu. Oczywiście chorzy na to schorzenie często miewają gorączkę. Temperatura ciała może utrzymywać się na poziomie stanu podgorączkowego (czyli 37,5-38 stopni Celsjusza), jak również podnieść do bardzo wysokich wartości (nawet 40-41 stopni). Symptom ten wprowadza dodatkowo silne dreszcze i nadmierne pocenie się. Mówiąc o tym, jakie są objawy zapalenia płuc, trzeba także wspomnieć o ogromnym osłabieniu, rozbiciu, apatii, senności, braku energii i apetytu. Lekarz, który bada i osłuchuje pacjenta, może również zaobserwować szmery w płucach.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że symptomy nie w każdym przypadku bywają identyczne. To, jakie są objawy zapalenia płuc, wiąże się najczęściej z konkretnym typem choroby. Różnie może zatem przebiegać schorzenie w przypadku zapalenia wirusowego, a inaczej, gdy ma ono podłoże alergiczne czy chemiczne. Zdarza się, że symptomy są mało widoczne. Bywają również przypadki bezobjawowego zapalenia płuc. W takiej sytuacji chory może czuć się gorzej, ale brak u niego oznak charakterystycznych dla tej konkretnej choroby, np. pacjent wówczas w ogóle nie kaszle ani nie gorączkuje. W rezultacie ciężko więc prawidłowo zdiagnozować zapalenie płuc lub w po prostu je zauważyć.

Trzeba także wspomnieć, że zapalenie płuc to choroba, która dopada ludzi w każdym wieku – mogą jej ulec zarówno dorośli, nastolatkowie, jak i bardzo małe dzieci. Czasem zdarza się tuż po urodzeniu w wyniku zakażenia okołoporodowego, jak i nieco później, w okresie niemowlęcym. Jakie są objawy zapalenia płuc w takim wypadku? U kilkumiesięcznych dzieci zauważalny jest wtedy kaszel, duszność, wysoka temperatura, maluch może również nie wykazywać zainteresowania piciem i odmawiać jedzenia. Na pewno nie można zwlekać z wizytą u lekarza – pediatra musi jak najszybciej zbadać dziecko i zastosować leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here