Kiedy na emeryturę po nowemu?

Częste zmiany w zakresie prawa pracy burzą spokój wielu ludzi i sprawiają, że nie są oni do końca pewni swojej sytuacji. Trzeba przyznać, że przed największym wyzwaniem w tym zakresie stają przede wszystkim osoby w wieku przedemerytalnym. W momencie, gdy ich sytuacja materialna może zmienić się z dnia na dzień, popadają oni w frustrację. Wynika to z faktu, iż bardzo często podnoszony jest bądź obniżany wiek emerytalny. Należy zaznaczyć, że zmiany tego typu powinny być gruntowanie zaplanowane, być może nawet poprzedzone referendum ogólnokrajowym. Tylko w ten sposób będziemy mogli zapobiec ogólnemu chaosowi i sprawimy, że przyszli emeryci będą czuli się tak, jak gdyby żyli w przewidywalnym państwie. Niestety, organy władzy rzadko takich próśb słuchają, przez co coraz częściej dochodzi do nieplanowanych zmian, które przekładają się na złe nastroje społeczne.

Nie zawsze jest wiadome, kiedy na emeryturę po nowemu należy iść. Zaznacza się, że jeszcze kilka lat temu organy ustawodawcze przegłosowały zmianę, w myśl której wiek emerytalny został zrównany i wynosił on zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn 67 lat. Niestety, w takim wariancie najbardziej pokrzywdzone mogły czuć się panie, bowiem w myśl tych zmian musiały one pracować o siedem lat dłużej niż dotychczas. Wskazać należy, że reforma ta nie została dogłębnie przemyślana. Niestety, zabrakło również konsultacji społecznych w tym zakresie. Wydają się być one nieodzowne, ponieważ niezbędne jest pogodzenie ze sobą dwóch istotnych interesów – społecznego oraz państwowego. Wprowadzone zmiany zburzyły zaufanie obywatela do organów władzy publicznej, które jeszcze przez wiele lat będzie musiało być odbudowywane. Na ogół jednak młodzi ludzie aprobowali tą nowelizację. Wynika to z faktu, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie w stanie za niedługo wypłacać świadczeń. Dlatego zdecydowanie lepiej jest podejść z rozsądkiem do tego tematu i zastanowić się, czy tak nie byłoby lepiej. Z drugiej jednak strony jesteśmy społeczeństwem starzejącym się i coraz słabszym, przez co wykonywanie obowiązków zawodowych aż do 67 roku życia mogłoby być dla nas aż nazbyt uciążliwe.

Po zmianie władzy po raz kolejny zreformowano system emerytalny. Tym samym obecnie zupełnie wystarczające jest osiągnięcie wieku 60 lat u kobiety, aby mogła starać się o emeryturę, natomiast mężczyzna musi mieć 65 lat. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie współcześnie zasługuje na aprobatę, bowiem dzięki temu osoby starsze mogą z powodzeniem przez wiele ostatnich lat żyć dostatnie, bez obaw o swój byt. Ponadto istnieją szczególne programy, dzięki którym można uzyskać świadczenia emerytalne jeszcze wcześniej. Z uprzywilejowanych uprawnień mogą skorzystać między innymi górnicy oraz służby mundurowe. Ponadto każda osoba, która przynajmniej dwadzieścia lat przepracuje w warunkach szczególnie szkodliwych, może liczyć na wcześniejszą o 5 lat emeryturę. Z takiego udogodnienia korzystają przede wszystkim ludzie zatrudnieni w domach pomocy społecznej i szpitalach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here