Karmienie piersią – czego nie wolno jeść?

Większość kobiet, które urodziły dziecko, decyduje się na karmienie naturalne. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by proces ten trwał przynajmniej przez pierwsze pół roku życia malucha. Mleko matki ma zbawienny wpływ na niemowlę i pozwala mu prawidłowo się rozwijać. Zawiera wszystko to, co potrzebne małemu dziecku, by mogło zdrowo rosnąć, a dodatkowo wzmacnia jego system odpornościowy. Wiele kobiet zadaje wtedy pytanie, czego nie wolno jeść karmiąc piersią. Jeszcze jakiś czas temu popularne było przekonanie, że istnieje specjalna dieta, zawierająca bardzo rygorystyczny i restrykcyjny jadłospis, eliminujący zdecydowaną większość produktów. Czy rzeczywiście tak jest? Okazuje się, że niekoniecznie. Kobieta, która podaje swemu dziecku naturalne mleko z piersi może odżywiać się zupełnie normalnie, a jej menu – wbrew panującemu jeszcze parę lat temu mitowi – nie powinno składać się z kilku tych samych potraw i składników. Mówiąc o tym, czego nie wolno jeść karmiąc piersią, trzeba pamiętać o zasadzie, że dieta taka musi być zróżnicowana. Kobieta powinna urozmaicać swój jadłospis, by zachować zdrowie, energię i siły.

Oczywiście istnieje pewien zestaw produktów, których lepiej unikać, jednak nie jest ich aż tak wiele, jak sądzono jeszcze jakiś czas temu. Lista takich rzeczy nie jest długa, ale ominięcie ich przy komponowaniu swojego menu na pewno pozwoli uniknąć paru problemów. Zatem czego nie wolno jeść karmiąc piersią? Większość specjalistów wymienia wszelkie produkty o działaniu wzdymającym. Chodzi tu o rośliny strączkowe (np. groch, fasolę), jak również cebulę czy różne odmiany kapusty. Warto na wszelki wypadek zrezygnować z nich przynajmniej w pierwszych trzech miesiącach po porodzie. Układ pokarmowy malucha nie jest początkowo jeszcze w pełni rozwinięty, lepiej więc robić wszystko, by uniknąć bolesnych kolek. Niezdrowe są także tłuszcze trans, wpływające nieodpowiednio na działanie mózgu malucha. Zawarte są one w wielu używanych na co dzień produktach spożywczych. Przykładem jest margaryna, ale także sporo wyrobów cukierniczych (ciastka, pieczywo). Tłuszcze trans to także składnik niezdrowych przekąsek (paluszki, krakersy, chipsy), oraz fast-foodów.

Zastanawiając się nad tym, czego nie wolno jeść karmiąc piersią, nie można zapomnieć o konserwantach. Niestety, w dzisiejszych czasach wiele produktów sprzedawanych w sklepach zawiera je w swoim składzie. Lepiej wyeliminować z diety paczkowane mięso i wędliny, konserwy, dania typu instant i wyroby garmażeryjne. Warto unikać również słodyczy. Oczywiście niewielka dawka od czasu do czasu nie powinna zaszkodzić, ale duże ilości są niedozwolone. Powodem jest głównie kaloryczność – jedzenie ich może wywołać brak potrzeby spożywania czegokolwiek innego, o wiele bardziej wartościowego dla dziecka.

Mówiąc o tym, czego nie wolno jeść karmiąc piersią, warto na koniec dodać również produkty do picia. O tym, że alkohol jest absolutnie zabroniony w czasie karmienia, wie każdy. Lepiej również nie przesadzać z mocną, czarną herbatą i kawą, która zawiera kofeinę. Z kolei słodkie napoje warto zamienić na wodę mineralną oraz świeże soki owocowe i warzywne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here