Pary starające się o dziecko z niecierpliwością wyczekują pozytywnego wyniku testu ciążowego. Kobiety, które dowiadują się o ciąży powinny niezwłocznie umówić się na wizytę do swojego ginekologa. Często aby dodatkowo potwierdzić wynik testu, niezbędne może okazać się zrobienie badania krwi w laboratorium. Badanie to polega na zbadaniu poziomu hCG.
Pierwsza wizyta jest bardzo ważna, ponieważ wtedy lekarz zleca wykonanie dodatkowych niezbędnych badań, na przykład morfologię krwi, badanie poziomu hormonu tarczycy oraz badanie moczu. Często także w tym czasie przeprowadza się cytologię. Jest to bardzo ważne badanie, gdyż pozwala wykluczyć lub potwierdzić schorzenia szyjki macicy. Szybko wykryte zmiany można w prosty sposób wyleczyć. Dodatkowo specjalista właśnie na tej wizycie określa wiek ciąży i przybliżony termin porodu. Na pierwszej wizycie należy poinformować ginekologa o różnych przewlekłych chorobach, które w czasie ciąży mogą wymagać innego leczenia. Niezbędnym elementem pierwszej wizyty jest badanie USG przez pochwę, aby potwierdzić obecność pęcherzyka ciążowego. Nieprawidłowości mogą świadczyć o źle rozwijającej się ciąży, która może skończyć się poronieniem.
Zazwyczaj pierwsza wizyta u lekarza ma miejsce w czwartym, szóstym lub ósmym tygodniu ciąży. Gdy jest ona bardzo wczesna, na USG widoczny jest zazwyczaj jedynie pęcherzyk ciążowy. Bicie serca płodu usłyszeć można przeważnie w okolicy siódmego bądź ósmego tygodnia ciąży. Wiele przyszłych mam zastanawia się kiedy widać zarodek na USG.
Szukając odpowiedzi na to pytanie, warto na pierwszej wizycie zapytać o to swojego lekarza bądź odwiedzić strony internetowe o tematyce ciążowej.
Zarodek widoczny jest przeważnie w okolicy ósmego tygodnia ciąży. Uzależnione jest to od wielu różnych czynników. Każda ciąża jest inna, dlatego należy mieć na uwadze, że zarodek może pojawić się szybciej lub trochę później. W momencie gdy jest widoczny zarodek, można usłyszeć również delikatne bicie serca dziecka.
W okolicach szóstego tygodnia ciąży pojawiają się również jej pierwsze objawy. Pierwszy objaw to oczywiście przede wszystkim brak miesiączki w spodziewanym terminie. Najczęstszym objawem są oczywiście także poranne mdłości. Aby je złagodzić, przed wstaniem z łóżka dobrze jest zjeść kilka herbatników, sucharów lub garść orzechów. Skuteczne może okazać się również zjedzenie kostki gorzkiej czekolady.
Kolejnym objawem są zawroty i bóle głowy a czasem także zasłabnięcia.
Częstym symptomem jest brak apetytu, lub wręcz przeciwnie wzmożony apetyt na niektóre potrawy.
Wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży skarży się również na krwawienie z dziąseł i z nosa.
Powyższe objawy najczęściej łagodnieją lub całkowicie ustępują wraz z końcem pierwszego trymestru.
Drugi trymestr jest dla kobiety zazwyczaj dużo przyjemniejszy, brzuszek zaczyna być widoczny, jednak nie jest jeszcze ciężki.
Na początku drugiego trymestru lekarz może określić płeć dziecka. W tym trymestrze zauważalne są również pierwsze, delikatne ruchy dziecka.