Problem z zajściem w ciążę – przyczyny

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? – to pytanie zadaje sobie spora grupa kobiet. Kłopoty z płodnością to obecnie sprawa, która dotyka wiele par. Nie należy wstydzić się tego problemu, unikać rozmów na jego temat ani rezygnować ze znalezienia na nie odpowiedzi. Odkrycie źródła niepłodności to często pierwszy krok do podjęcia działań, które w ostateczności pozwalają po jakimś czasie cieszyć się z narodzin dziecka. Z kolei duszenie kłopotu w sobie, oskarżanie samą siebie i zadręczanie się pytaniem „Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?” powoduje narastanie żalu, poczucia winy, złości i frustracji. Te z kolei przekładają się na zwiększenie stresu i nerwowości, które na pewno nie są sprzymierzeńcami ciąży. Lepiej więc udać się po prostu do lekarza i omówić z nim tę kwestię.

Wielu specjalistów najpierw pyta pacjentkę o okres starań o dziecko. Często okazuje się, że czas trwania prób jest zwyczajnie za krótki i potrzebna jest po prostu większa cierpliwość. Zapłodnienie rzadko kiedy udaje się od razu. Ogromna większość pań zachodzi w ciążę dopiero po paru miesiącach prób. Jeżeli jednak, że minęło już wystarczająco wiele czasu (czyli np. rok), warto zgłosić się do specjalisty. Jakie mogą być przyczyny tego rodzaju kłopotów? Często jest to wiek pacjentki. Zdarza się, że panie, które skończyły już 35 lat mogą mieć w tym zakresie problem. Chodzi tu o kwestie związane z hormonami, które wraz z upływem czasu wpływają na jakość owulacji. Podobnie jest z mężczyznami – ich nasienie słabnie wraz z wiekiem.

Na pewno wiele pań, które zastanawiają się „Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?” po prostu nie ma świadomości, że choruje na częste kobiece schorzenie. Mowa tu o endometriozie, związanej z komórkami w błonie śluzowej układu rozrodczego. Znajdująca się w tym miejscu tkanka tworzy narośl, cysty i zrosty, a te z kolei utrudniają prawidłowe funkcjonowanie macicy, jajowodów czy jajników. W efekcie kobieta czuje częste i mocne bóle (szczególnie podczas miesiączkowania), a do tego bardzo utrudnione jest zapłodnienie z uwagi na niemożność połączenia komórek rozrodczych kobiety i mężczyzny. Ponadto u niektórych pacjentek przyczyną niepłodności są problemy z działaniem i budową jajowodów, których zadaniem jest doprowadzenie jaja w odpowiednie miejsce, czyli do macicy. Problem ten może być wynikiem różnych chorób infekcyjnych czy wenerycznych, jak np. rzeżączka. Dochodzi wówczas do zablokowania jajowodów, a te – w momencie gdy nie są drożne – stanowią poważną przeszkodę w zajściu w ciążę. W wielu wypadkach kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości, zatem trudno jest jej zauważyć tego typu problem. Czasem zdarza się, że symptomem może być wydzielina z dróg rodnych, jak również pobolewanie podbrzusza.

Kobiety, które nie mogą zajść w ciążę, powinny udać się na wizytę do ginekologa. Lekarz wykona USG, zleci także dodatkowe badania w celu zdiagnozowania źródła problemów. Zdarza się, że ostatecznie w organizmie pacjentki nie zostaje znaleziona żadna konkretna przyczyna. Wówczas odpowiednim badaniom powinien poddać się jej partner.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here